Social Media

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Παρασκευή, 6 Μαΐου 2022
13:30-14:30
Eκδήλωση χορού (IDE-Fantasy, EASTN-DC)

Δημοτικό Θέατρο Κέρκυρας (Κεντρική Σκηνή - Studio)
Δευτέρα, 9 Μαΐου 2022
09:00-12:00
Το Cash rebate και οι αλλαγές που έφερε στην παραγωγή ταινιών στην Ελλάδα

Τμήμα Ιστορίας, Αμφ. 1
Πέμπτη, 12 Μαΐου 2022
10:00-16:00
Έκθεση ζωγραφικής “Πορτολάνοι για αποπροσανατολισμένους διαβιβαστές”

Δημοτική Πινακοθήκη Κέρκυρας: Αίθουσα Τέχνης- Κήπος του Λαού
12:00-14:00
Παρουσίαση και προβολή του ντοκιμαντέρ του Κωστή Ζουλιάτη ANAPARASTASIS: Η ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΗ ΧΡΗΣΤΟΥ (1926-1970)

Ιόνιος Ακαδημία
19:30
Εγκαίνια Έκθεσης ζωγραφικής “Πορτολάνοι για αποπροσανατολισμένους διαβιβαστές”

Δημοτική Πινακοθήκη Κέρκυρας: Αίθουσα Τέχνης- Κήπος του Λαού
19:30
Εγκαίνια 15ου Φεστιβάλ Οπτικοακουστικών Τεχνών

Δημοτική Πινακοθήκη Κέρκυρας: Αίθουσα Τέχνης- Κήπος του Λαού
22:30
Πάρτι Φεστιβάλ
Πολύτεχνο
Παρασκευή, 13 Μαΐου 2022
09:00-10:20
Session 1: Art, Cultural Encounters, Practices of Transformations
DIY collections as a means to preserve personal cultural heritage
Kostas Karpouzis
Glitches in (cyber)space: the early digital art of VNS Matrix
Marianthi Eleni Diamantopoulou
Narrative and informational typography in cinematic image. From hand-illustrated cards towards motion graphics and how those typographic characters relate to the narrative drama.
Apostolos Kordas
Transient Pattern – the model of postdigital patterned communication
Andrea Gogová
METACITIES Transmedia Storytelling and collaborative production of cinema and new media, in the era of web3 and blockchain based collective Intellectual Property
Dimitris Delinikolas, Penny Papageorgopoulou, Nick Pattas
Spatiality, Threshold, and Social Enaction in Virtual Reality: Klein Room for Dream Sharing
Yiou Wang, Yujie Wang
10:00-16:00
Έκθεση ζωγραφικής “Πορτολάνοι για αποπροσανατολισμένους διαβιβαστές”

Δημοτική Πινακοθήκη Κέρκυρας: Αίθουσα Τέχνης- Κήπος του Λαού
10:20-11:50
Session 2: Digital Culture and Technologies
Aesthetic Quantum and Fractal View of the World
Alain Lioret
Poetry Film: an enquiry into defining a poetic genre
Sarah Tremlett
A methodological guide to gathering archival data related to website aesthetics
Aristeidis Lamprogeorgos, Minas Pergantis, Andreas Giannakoulopoulos
Comparative analysis of popular APIs providing access to content related to Art and Cultural Heritage.
Minas Pergantis, Aristeidis Lamprogeorgos, Andreas Giannakoulopoulos
Archaeology and Artistic Practice: The Case of Experimental Film Complaint and Trial
Peirui Yang
Dance in digital spaces: An e-learning experiment during the COVID-19 pandemic
Styliani Dimitrakopoulou
Gerridae - An Interactive Dance Performance using live Mixed Reality content
Dimitris Baltas, Spyros Vosinakis
11:50-13:50
Session 3: Art, Illusion and Visual Perception
Conduits of the Hydrosphere
Chelsea Heikes
The Sky is Coming
Danielle Damico
Female Spectatorship and Artificial Intelligence: The Reversed Gaze in Maria Schrader’s 2021 Film I’m your Man
Katerina Papakyriakopoulou
An Interdisciplinary Approach on Constructing Virtual Reality Exhibitions: the Case of the Philatelic and Postal Museum of Greece
Marina Markellou, Katerina Rizou, Sofia Maria Poulimenou, Nikolaos Mamalos, Andreas Vouliakis, Despoina Sigourtzidou, Fani Tsiamalou, Konstantina Eleni Iliopoulou, Vasileios Komianos, Ioannis Deliyannis
Spectator's position- from real to virtual
Sousana Romanidou
AI TRACE : Engaging Emerging Technologies with Digital Arts and its Audience
Marina Markellou, Foteini Salmouka, George Apostolakos, Foivos Tsimpourlas, Andreas Vagias
ART OF LIVING | ODYSSEY & IONIAN EXPERIENCE Geolocated extended reality, cinematic VR, transmedia and gamification for the promotion of tourism, culture and heritage.
Dimitris Delinikolas, Penny Papageorgopoulou, Ioannis Deliyannis, Natassa Pandi, Elina Nika, Dimitris Charitos
Intolerance to death and the art of digital resurrection
Maria Athanasekou
Are we living in a computer simulation?
Nader Ayach
12:00-17:00
15η Έκθεση Φωτογραφίας από το Εργαστήριο Φωτογραφίας ΤΤΗΕ

Παλαιό Φρούριο
13:50-15:45
Session 4: Digital Culture and Video games
Interactive Storytelling & Narrative Design Frameworks for Serious Games
Elpida Panourgia, Eleni Mouri
Animation, Comics and Game Development in Africa
Samuel Onome Harrison
Development of a playful framework for the production of informal cultural narratives: the case of Colour & Travel mobile application
Avrokomi Zavitsanou, Spiros Papadopoulos, Theofanis Alexandridis
Artificial Intelligence, Augmented Reality, Location-based narratives and user participation as means for creating engaging Extended Reality experiences
Argyro Papathanasiou, Natali-Teresa Chavez, Paraskevi Bokovou, Christina Chrysanthopoulou, Aikaterini-Dimitra Gerothanasi, Nefeli-Maria Dimitriadi
Towards a digital Homo Ludens: a critique of video games as a historigraphical medium and its academic coverage
Anastasios Tsakaliadis-Sotirakoglou
The spatial embodied perception of non-Euclidean geometries in videogames
Magdalini Grigoriadou, Giorgos Loukakis, Themistoklis Lekkas
Fostering Greek cultural landscape: From literary texts to the design of digital escape games
Elena Mantzari, Spiros Papadopoulos, Vassilis Bourdakis, Apostolia Galani, Monica Gavrielidou, Maria Fountana
Gamified mobile AR application for end-user engagement and training
Tina Katika, Vasilis Noussis, Angelos Amditis
15:45-17:40
Session 5: Artistic Perception, Vision, Art and Technology
From Idea to Film
Eleni Mouri, Konstantinos Tiligadis
“Animating the Anima”- The issue of the soul in the Japanese Anime & Comparative study of the Issue Treatment by the Western Animation Production
Alexander Milkidis, Eleni Mouri
Effects of Blind Face Restoration on Face Retrieval in Historical Image Analysis
Mert Seker, Anssi Männistö, Alexandros Iosifidis, Jenni Raitoharju
Modern Graphic Design to digital recreate ancient artifacts
Stelios Skourlis
Approaching immmersive and interactive storytelling in mixed reality
Evelyne Raggini
CONCEPT DEVELOPMENT PROCESS FOR DESIGNING A PROJECTION MAPPING CONTENT: TIMELESS VIEW PROJECT
Ioanna Nazlidou, Athanasios Manavis, Lazaros Firtikiadis, Panagiotis Kyratsis
Randomness as a means of expressing the subconscious in art
Martha Gogakou, Angelos Floros
Between plastic surgery and cybernetics
Emna Zouaoui
17:40-19:25
Session 6: Audiovisual Challenges and Creative Applications
An Analytical Approach of Radio Art
Andreas Mniestris, Spyridon Galanopoulos
The Ballad of Sonnetine
Scott Ennis
Is Immersive Technology the Next Fashion Brand we want to Design in a Post-Covid e-Commerce App? Initial results from a Prototype Analysis
Ioanna Lampaki, Athanasios Tsipis
The "Augmented Turntable": A Post-Digital Instrument for Experimental Turntablism
Georgios Mizithras
Modular, dynamic, multicursal and nonlinear narrative structures applied in animated storytelling
Charalambos Margaritis
The Voice of God
Sandro Giorgio
19:25-21:20
Session 7: Digital Culture and Education
Echo and Narcissus; and the contest for aural space.
Nigel Helyer
Writing with light: a semiotic analysis of luminance adjustments in media messages
Ilias Karasavvidis
Extended Reality in European Academic Institutions
Adnan Hadziselimovic
Arduino vs Lego Education Open-Source vs Proprietary Model in Music Education “Distant-Ultrasonic Piano”
Dimitri Chatzigiannakis, Angelos Floros
“A Haunting, Mobile Reality: Kate Pullinger’s Breathe (2018) and the Prospects of Digital Storytelling”
Thomas Mantzaris
The use of low-cost EEG devices in digital arts education
Konstantina Vetsiou, Stavroula Zoi, Manthos Santorineos
Using transformative learning methods through aesthetic experience to design an augmented reality mobile application for an art space
Sissy Barakari
20:00
Εγκαίνια 15ης Έκθεσης Φωτογραφίας από το Εργαστήριο Φωτογραφίας ΤΤΗΕ

Παλαιό Φρούριο
21:30
Open Mic

Chairs:
Dalila Honorato, Ionian University, Greece
Michail Panagopoulos, Ionian University, Greece

 

Online Q&A session for all participants

Σάββατο, 14 Μαΐου 2022
10:00-10:05
Welcome Message from the Conference Chair, Michail Panagopoulos

Ιόνιος Ακαδημία
10:00-16:00
Έκθεση ζωγραφικής “Πορτολάνοι για αποπροσανατολισμένους διαβιβαστές”

Δημοτική Πινακοθήκη Κέρκυρας: Αίθουσα Τέχνης- Κήπος του Λαού
10:05-11:30
Session 1: New Aesthetics - New Dimensions

Chair: Michail Panagopoulos

Ultrastructural spectra: Comparative approaches to image making in science and art
Rob Kesseler
Video Design as Artistic Collaboration
Stephen St. Francis Decky
What is in the Data?
Tania Tsiridou, Adam Zaretsky
Teaching Transmedia Storytelling with a Studio Approach: A Design Curriculum
Panagiotis Kyriakoulakos
Mapography: A Mobile Crowdsensing Application for Smart Tourism
Ilias Tzanis, Eleni Christopoulou
Designing outdoor museum experiences for city dwellers and tourists
Chrysoula Gournara, Eleni Christopoulou
Ιόνιος Ακαδημία
11:45-12:00
Welcome Notes

- Andreas Floros, Rector of the Ionian University of Greece

- Andreas Giannakoulopoulos, Head of Audio & Visual Arts Department, Ionian University

Ιόνιος Ακαδημία
12:00-13:00
Keynote Speaker Alexandros Iosifidis

Title: Using Machine Learning for Automatic Visual Content Analysis in Photographic Studies

Chair: Michail Panagopoulos, Ionian University, Greece

Ιόνιος Ακαδημία
12:00-17:00
15η Έκθεση Φωτογραφίας από το Εργαστήριο Φωτογραφίας ΤΤΗΕ

Παλαιό Φρούριο
15:30-17:00
Session 2: Audiovisual Challenges and Creative Applications

Chair: Basileios Komianos

Kazantzakis, his life and work: An interactive narration through a multimedia database
Giorgos Papakonstantinou
C.CAGE (Corfu Cultural Adventure GamE): An Immersive Adventure Game to Showcase the History, Tradition, Art, and Local Creativity of Corfu
Emmanouel Rovithis, Vasileios Komianos, Konstantinos Vogklis, Minas Pergantis, Nikolaos Moustakas, Katerina Kontopanagou, Athanasios Tsipis, Apostolos Loufopoulos, Tania Tsiridou, Andreas Floros, Andreas Giannakoulopoulos
Preliminary Design of A Mixed Reality Live Storytelling Platform: Exploring the Content-Presentation and Interactivity Issues and Challenges
Sofia Fanarioti, Athanasios Tsipis, Vasileios Komianos
Videogrammetry for cultural applications
Marinos Pavlidis, Leonidas Koufalis, Ioannis Deliyannis, Athanasios Koutsouridis
BIOBOT: A Speech Recognition Web Application For Communication of Biological Information
Despoina Tsavalou, Vasileios Komianos
Virtual Musical Instruments Construction using Structural Design and Physical Modeling Sound Synthesis
Anastasios Kokkinos, Emmanouel Rovithis, Dionysios Katerelos
Ιόνιος Ακαδημία
17:00-18:45
Session 3: Digital Culture and Technologies

Chair: Apostolos Loufopoulos

Fundamental themes in Maths from the history of Art
Nymfodora Voulgari, Michael Panagopoulos
Exploring Scientific Data Through Dance: An Alternative Approach to Sonification as Form of Artistic Expression
Vasilis Agiomyrgianakis, Iannis Zannos
“Another Day, Another…”: Designing Game Mechanics to Communicate Major Depressive Disorder
Konstantina Gavriilidou, Polyxeni Kaimara, Andreas Karampas, Vasileios Komianos
Cultural modeling and cutting-edge technologies: Enhancing Corfu Old Town visitors’ interactive experience through holographic modeling, 360-degree video and augmented reality
Sofia Maria Poulimenou, Polyxeni Kaimara, Katerina Rizou, Stella Lampoura, Andreas Giannakoulopoulos, Ioannis Deliyannis
Engaging Learners in a Tabletop Role-Playing Game-Making Approach
Sofia Kyrgiafini, Ioannis Dionias, Varvara Garneli, Vasileios Komianos, Ioannis Deliyannis
Design and development of inclusive educational games: the significance of the transdisciplinary approach
Polyxeni Kaimara, Ioannis Deliyannis, Andreas Oikonomou, George Miliotis
Digital Culture and Sustainability in Higher Education: Challenges and a Culture of Renewal
Maria Tapaskou, Agnes Papadopoulou, Iakοvos Panagopoulos, Andreas Giannakoulopoulos, Andreas Floros
Ιόνιος Ακαδημία
19:00-20:30
Session 4: Artistic Perception, Vision, Art and Technology

Chair: Dionysios Katerelos

Familiarizing with Dread: The Monstrous and the Players’ Narrative Engagement in “Elden Ring”
Angelos Papavlasopoulos, Agnes Papadopoulou, Andreas Giannakoulopoulos, Andreas Floros
Zombies & Inbreeders: Weird romances in contemporary films
Yorgos Drosos, Styliani-Anna Klimatsaki, Dalila Honorato
Metareferential Greek Cinema: The appearance of the medium in No Budget Story (1997) and Afstiros Katallilo (2008)
Eva Vlachou
Greek Cinema and Autism - case study
Maria Papadopoulou
The unexpected surprises of a flaneuse
Alkistis Georgiou, Konstantinos Tiligadis
YOUandAI
Christina Kapetaniou, Thomas Vallianatos, Konstantinos Tiligadis
Ιόνιος Ακαδημία
Κυριακή, 15 Μαΐου 2022
10:00-16:00
Έκθεση ζωγραφικής “Πορτολάνοι για αποπροσανατολισμένους διαβιβαστές”

Δημοτική Πινακοθήκη Κέρκυρας: Αίθουσα Τέχνης- Κήπος του Λαού
12:00-17:00
15η Έκθεση Φωτογραφίας από το Εργαστήριο Φωτογραφίας ΤΤΗΕ

Παλαιό Φρούριο
13:00-16:00
Εργαστήριο Pitching

Δημοτικό Θέατρο Κέρκυρας
16:00-20:00
SPIRALS by PartSuspended (μέρος α'): Performance Writing | Mapping the Body

Πολύτεχνο
20:00-21:00
MasterClass: Boarding to Film World

Online
21:00-21:10
Προβολή της μικρού μήκους ταινίας: Μετα-σχολείο (Meta-school)

Δημοτικό Θέατρο Κέρκυρας (Κεντρική Σκηνή - Studio)
21:10-22:45
Το Φεστιβάλ Δράμας Ταξιδεύει στην Κέρκυρα

Δημοτικό Θέατρο Κέρκυρας (Κεντρική Σκηνή - Studio)
22:45-23:20
Destinyland - Μια ψηφιακή Οδύσσεια (2021)

Δημοτικό Θέατρο Κέρκυρας (Κεντρική Σκηνή - Studio)
Δευτέρα, 16 Μαΐου 2022
12:00-17:00
15η Έκθεση Φωτογραφίας από το Εργαστήριο Φωτογραφίας ΤΤΗΕ

Παλαιό Φρούριο
15:00-17:00
WEIRDLY/QUEERLY ETHICAL: μια queer ανάγνωση του «Ελληνικού Παράξενου κύματος»

Τμήμα Ιστορίας Αμφ. 2
17:00-20:00
SPIRALS by PartSuspended (μέρος β'): From one poetic form to the other | Hearing Colours

Jasmine Cafe Bar
20:00-21:00
MasterClass: Το σενάριο της μικρού μήκους ταινίας

Δημοτικό Θέατρο Κέρκυρας
21:00-22:30
Το Φεστιβάλ Δράμας Ταξιδεύει στην Κέρκυρα

Δημοτικό Θέατρο Κέρκυρας (Κεντρική Σκηνή - Studio)
22:30-23:30
Ταινία Μικρού Μήκους Χαμάμ

Δημοτικό Θέατρο Κέρκυρας (Κεντρική Σκηνή - Studio)
Τρίτη, 17 Μαΐου 2022
10:00-16:00
Έκθεση ζωγραφικής “Πορτολάνοι για αποπροσανατολισμένους διαβιβαστές”

Δημοτική Πινακοθήκη Κέρκυρας: Αίθουσα Τέχνης- Κήπος του Λαού
12:00-17:00
15η Έκθεση Φωτογραφίας από το Εργαστήριο Φωτογραφίας ΤΤΗΕ

Παλαιό Φρούριο
16:00-20:00
SPIRALS by PartSuspended (μέρος γ'): Poetry in Action | Drifting in the City

Jasmine Cafe Bar
20:00-22:00
Σεμινάριο δημιουργικής γραφής σεναρίου

Online
Τετάρτη, 18 Μαΐου 2022
10:00-16:00
Έκθεση ζωγραφικής “Πορτολάνοι για αποπροσανατολισμένους διαβιβαστές”

Δημοτική Πινακοθήκη Κέρκυρας: Αίθουσα Τέχνης- Κήπος του Λαού
11:00-15:00
Η πρακτική του σινεμά: «Προσεκτικός σχεδιασμός και σπινθηροβόλος αυτοσχεδιασμός» - Μέρος α

Τμήμα ΤΤΗΕ ΥΚ2
12:00-17:00
15η Έκθεση Φωτογραφίας από το Εργαστήριο Φωτογραφίας ΤΤΗΕ

Παλαιό Φρούριο
16:00-18:00
Η Τέχνη της Επινόησης – Εργαστήριο Δημιουργικής Γραφής

Τμήμα ΤΤΗΕ ΥΚ2
Πέμπτη, 19 Μαΐου 2022
10:00-16:00
Έκθεση ζωγραφικής “Πορτολάνοι για αποπροσανατολισμένους διαβιβαστές”

Δημοτική Πινακοθήκη Κέρκυρας: Αίθουσα Τέχνης- Κήπος του Λαού
11:00-15:00
Η πρακτική του σινεμά: «Προσεκτικός σχεδιασμός και σπινθηροβόλος αυτοσχεδιασμός» - Μέρος β

Τμήμα ΤΤΗΕ ΥΚ2
12:00-17:00
15η Έκθεση Φωτογραφίας από το Εργαστήριο Φωτογραφίας ΤΤΗΕ

Παλαιό Φρούριο
16:00-18:00
Η Τέχνη της Επινόησης – Εργαστήριο Δημιουργικής Γραφής

Τμήμα ΤΤΗΕ ΥΚ2
Παρασκευή, 20 Μαΐου 2022
10:00-16:00
Έκθεση ζωγραφικής “Πορτολάνοι για αποπροσανατολισμένους διαβιβαστές”

Δημοτική Πινακοθήκη Κέρκυρας: Αίθουσα Τέχνης- Κήπος του Λαού
12:00-14:00
Ψηφιακό βίντεο: Πέρα από τις δύο διαστάσεις

Τμήμα ΤΤΗΕ ΥΚ1
12:00-17:00
15η Έκθεση Φωτογραφίας από το Εργαστήριο Φωτογραφίας ΤΤΗΕ

Παλαιό Φρούριο
17:00-21:00
Η πρακτική του σινεμά: «Προσεκτικός σχεδιασμός και σπινθηροβόλος αυτοσχεδιασμός» - Μέρος γ

Τμήμα ΤΤΗΕ ΥΚ1
22:00-23:59
SPIRALS της ομάδας PartSuspended: συζήτηση και παρουσίαση καλλιτεχνικού έργου

Πολύτεχνο
Σάββατο, 21 Μαΐου 2022
10:00-16:00
Έκθεση ζωγραφικής “Πορτολάνοι για αποπροσανατολισμένους διαβιβαστές”

Δημοτική Πινακοθήκη Κέρκυρας: Αίθουσα Τέχνης- Κήπος του Λαού
12:00-17:00
15η Έκθεση Φωτογραφίας από το Εργαστήριο Φωτογραφίας ΤΤΗΕ

Παλαιό Φρούριο
Κυριακή, 22 Μαΐου 2022
10:00-16:00
Έκθεση ζωγραφικής “Πορτολάνοι για αποπροσανατολισμένους διαβιβαστές”

Δημοτική Πινακοθήκη Κέρκυρας: Αίθουσα Τέχνης- Κήπος του Λαού
12:00-17:00
15η Έκθεση Φωτογραφίας από το Εργαστήριο Φωτογραφίας ΤΤΗΕ

Παλαιό Φρούριο
Δευτέρα, 23 Μαΐου 2022
12:00-17:00
15η Έκθεση Φωτογραφίας από το Εργαστήριο Φωτογραφίας ΤΤΗΕ

Παλαιό Φρούριο
19:00
Εγκαίνια Έργων Τμήματος Καλών Τεχνών, ΤΕΠΑΚ (ή Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου)
Κάτι Εξαιρετικά Περίεργο Συμβαίνει αυτή την Άνοιξη
Κλίτσα Αντωνίου
La Soupe (“Η Σούπα”)
Νίκος Σύννος
Βοσκαρέττιν
Γιάννης Χρηστίδης
Εικόνες του μαντείου
Αντώνης Βολανάκης
Ο Πηγαιμός για την Ιθάκη
Αντώνης Βολανάκης
Ephemeral Habitus
Αντώνης Βολανάκης
Ιόνιος Βουλή
22:00
Βαθύ Πεδίο

Πολύτεχνο
Τρίτη, 24 Μαΐου 2022
10:00-12:00
Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων - Με το ντοκιμαντέρ μου ταξιδεύω

Ιόνιος Ακαδημία
10:00-16:00
Έκθεση ζωγραφικής “Πορτολάνοι για αποπροσανατολισμένους διαβιβαστές”

Δημοτική Πινακοθήκη Κέρκυρας: Αίθουσα Τέχνης- Κήπος του Λαού
12:00-17:00
15η Έκθεση Φωτογραφίας από το Εργαστήριο Φωτογραφίας ΤΤΗΕ

Παλαιό Φρούριο
14:00-20:00
Έκθεση καλλιτεχνών και ακαδημαϊκών του Τμήματος Καλών Τεχνών, Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ)
Κάτι Εξαιρετικά Περίεργο Συμβαίνει αυτή την Άνοιξη
Κλίτσα Αντωνίου
La Soupe (“Η Σούπα”)
Νίκος Σύννος
Βοσκαρέττιν
Γιάννης Χρηστίδης
Εικόνες του μαντείου
Αντώνης Βολανάκης
Ο Πηγαιμός για την Ιθάκη
Αντώνης Βολανάκης
Ephemeral Habitus
Αντώνης Βολανάκης
Ιόνιος Βουλή
17:00-18:00
Το Ντοκιμαντέρ στην Εκπαίδευση

Ιόνιος Ακαδημία
22:30
Holohoax

Πολύτεχνο
Τετάρτη, 25 Μαΐου 2022
10:00-16:00
Έκθεση ζωγραφικής “Πορτολάνοι για αποπροσανατολισμένους διαβιβαστές”

Δημοτική Πινακοθήκη Κέρκυρας: Αίθουσα Τέχνης- Κήπος του Λαού
12:00-17:00
15η Έκθεση Φωτογραφίας από το Εργαστήριο Φωτογραφίας ΤΤΗΕ

Παλαιό Φρούριο
14:00-20:00
Έκθεση καλλιτεχνών και ακαδημαϊκών του Τμήματος Καλών Τεχνών, Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ)
Κάτι Εξαιρετικά Περίεργο Συμβαίνει αυτή την Άνοιξη
Κλίτσα Αντωνίου
La Soupe (“Η Σούπα”)
Νίκος Σύννος
Βοσκαρέττιν
Γιάννης Χρηστίδης
Εικόνες του μαντείου
Αντώνης Βολανάκης
Ο Πηγαιμός για την Ιθάκη
Αντώνης Βολανάκης
Ephemeral Habitus
Αντώνης Βολανάκης
Ιόνιος Βουλή
21:30
"Ταξίδι": μια οπτικοακουστική διαδραστική παράσταση του ΤΤΗΕ στην ορκωμοσία των φοιτητών του Ι.Π.

Παλαιό Φρούριο
22:00
In (x,y) (Ηχητική Περιπατητική Δράση)
Satellite Event
Πλατεία Σπιανάδα
Πέμπτη, 26 Μαΐου 2022
10:00-16:00
Έκθεση ζωγραφικής “Πορτολάνοι για αποπροσανατολισμένους διαβιβαστές”

Δημοτική Πινακοθήκη Κέρκυρας: Αίθουσα Τέχνης- Κήπος του Λαού
11:00-16:00
AVARTS Live Game Hub

Δημοτική Πινακοθήκη Κέρκυρας: Αίθουσα Τέχνης- Κήπος του Λαού
12:00-17:00
15η Έκθεση Φωτογραφίας από το Εργαστήριο Φωτογραφίας ΤΤΗΕ

Παλαιό Φρούριο
14:00-20:00
Έκθεση καλλιτεχνών και ακαδημαϊκών του Τμήματος Καλών Τεχνών, Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ)
Κάτι Εξαιρετικά Περίεργο Συμβαίνει αυτή την Άνοιξη
Κλίτσα Αντωνίου
La Soupe (“Η Σούπα”)
Νίκος Σύννος
Βοσκαρέττιν
Γιάννης Χρηστίδης
Εικόνες του μαντείου
Αντώνης Βολανάκης
Ο Πηγαιμός για την Ιθάκη
Αντώνης Βολανάκης
Ephemeral Habitus
Αντώνης Βολανάκης
Ιόνιος Βουλή
16:00-18:00
Ομιλία Χρήστου Χατζή

Η ομιλία είναι δορυφορική δράση του Φεστιβάλ Οπτικοακουστικών Τεχνών 2022, γίνεται στο πλαίσιο του διατμηματικού ΠΜΣ "Τέχνες και Τεχνολογίες του Ήχου" του ΤΤΗΕ και του Τμ. Μουσικών Σπουδών, και φιλοξενείται στο μάθημα «Μουσική Θεωρία και Ανάλυση» (Διδάσκουσα: Ρενάτα Δαλιανούδη).

Τμήμα Ιστορίας, Αμφ. 1
18:30-21:00
Βιβλιοπαρουσιάσεις - Στρογγυλή Τράπεζα

H εκδήλωση είναι ανοιχτή προς το κοινό για δια ζώσης παρακολούθηση, όπως και μέσω live streaming. Σύνδεσμος live streaming για το κοινό: https://avarts.ionio.gr/stream/

 
‘Ταφιός’ 3.500 χρόνια στις εσχατιές της Ελλάδας - Διονύσιος Κατερέλος
Διονύσιος Κατερέλος
Game Design and Intelligent Interaction - Ιωάννης Δεληγιάννης
Γιάννης Δεληγιάννης
Σημειώσεις Σύγχρονης Επιστήμης για Καλλιτέχνες - Δημήτρης Τραπέρας
Δημήτρης Τραπέρας
Ο τρίτος δρόμος στον κινηματογράφο - Ιάκωβος Παναγόπουλος
Ιάκωβος Παναγόπουλος
Επιστημονική έρευνα και συγγραφή στις τέχνες - Μαρία Ασλανίδη
Μαρία Ασλανίδη
Εθνογραφίες μετάβασης: Ηγεμονισμός, Ετεροτοπικότητα, Αστικοποίηση, Εκδυτικισμός. 5 +1 ερμηνευτικά κείμενα για τη μουσική και τον χορό από επιτόπια έρευνα - Ρενάτα Δαλιανούδη
Ρενάτα Δαλιανούδη
Τμήμα Ιστορίας, Αμφ. 1
19:00
Εγκαίνια Έκθεσης Εργαστηρίου Προχωρημένου Σχεδίου & Εικονογράφησης του Κόμικ

Παλαιό Φρούριο
21:30-23:30
Ινστιτούτο Πειραματικών Τεχνών
The Puzzle of Aechmea Fasciata
Jiayang Huang
Der und die
Peter Boving
Due to legal reasons this Film is called Breaking Bert
Anne Isensee
Dynamite
Jim Vieille
Haram
Pater Son
Astronaut 2x2m
Milica Denkovic
30 Second Thoughts Volume One
David Baeumler
Βρες ένα τρόπο να συναντηθούμε
Τάσος Σαγρής WhoDoes
Τμήμα Τεχνών Ήχου και Εικόνας (Παλαιό Ψυχιατρείο)
21:30-23:30
Athens Digital Arts Festival
Μια γυναικεία παρόρμηση
Perfect
Ryan Benjamin Lee
Not your flower to pick
Annabel Venneker
The 10 Commandments
Vasia Abatzi
Backpack
Afsaneh Azizmohammadi
The Revenge of Female Statues
Vanessa Ferle
Absence
Alexia Araujo
Maria Arrondo-The Strength of Conviction
Vicky Calavia
Τμήμα Τεχνών Ήχου και Εικόνας (Παλαιό Ψυχιατρείο)
21:30-23:30
ICONA Festival
The Statue (Peykareh)
Death and the Winemaker / Le Vigneron et la Mort
The World is Wonderful
Aurora - The street that wanted to be a river / Aurora - A Rua que queria ser um rio
Being Sisyphus for one second a day / 每天朝山顶推一秒的石头
Obervogelgesang
Downfall
Monster Detective Agency / 怪物偵探社
THE CLEARING
A Tiny Tale / Latitude du printemps
Out of the ground
SCARECROW
Winner
The Poetry of No-Self / אין עצמי, יש שירה
Per Aspera
ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΜΟΥ
H συμμαθήτρια
Fall²
Funeral of Ego
Elevator Alone
In and Out
Egg / Öndög
Méliès Trilogy
Ο αλυσοδεμένος ελέφαντας
Τμήμα Τεχνών Ήχου και Εικόνας (Παλαιό Ψυχιατρείο)
Παρασκευή, 27 Μαΐου 2022
10:00-16:00
Έκθεση ζωγραφικής “Πορτολάνοι για αποπροσανατολισμένους διαβιβαστές”

Δημοτική Πινακοθήκη Κέρκυρας: Αίθουσα Τέχνης- Κήπος του Λαού
11:00-15:00
Έκθεση Εργαστηρίου Προχωρημένου Σχεδίου & Εικονογράφησης του Κόμικ

Παλαιό Φρούριο
11:00-16:00
AVARTS Live Game Hub

Δημοτική Πινακοθήκη Κέρκυρας: Αίθουσα Τέχνης- Κήπος του Λαού
12:00-17:00
15η Έκθεση Φωτογραφίας από το Εργαστήριο Φωτογραφίας ΤΤΗΕ

Παλαιό Φρούριο
19:00-23:30
Εγκαίνια Έκθεσης Εγκαταστάσεων ΠΠΣ, ΠΜΣ, ΠΔΣ

ΠΠΣ
Μεταμόρφωση
Χάρις Μυρσιλίδη
Φόβος - Ελπίδα
Χρυσαυγή Ούτσικα
Red achoes
Πέγκυ Παπαθεοδώρου
Ο Τέταρτος
Πηνελόπη Πασσάκου

ΠΜΣ
YOUandAI
Χριστίνα Καπετάνιου
Mapas de objetos (Χάρτες αντικειμένων)
Χρυσούλα Κόκοτα
OBSERVED MECHANISMS
Ζωή Ζηπέλα

ΠΔΣ
Moria Refugee Camp
Δημήτρης Χατζηγιαννάκης

Τμήμα Τεχνών Ήχου και Εικόνας (Παλαιό Ψυχιατρείο)
19:00-23:30
Μαθήματα ΠΠΣ - Προβολές φοιτητικών εργασιών: Εγκαίνια

Τέχνη των Τεχνικών Εικόνων (AVA743) - Διδάσκοντες: Κωνσταντίνος Τηλιγάδης, Φώτης Ραφτόπουλος, Μαρία Κρίγκα
Ψηφιακή Εικονογράφηση-Κινούμενα Γραφικά - Τέχνη Κινούμενης Εικόνας (ΠΜΣ) - Διδάσκοντες: Κωνσταντίνος Τηλιγάδης, Φώτης Ραφτόπουλος, Αγγελική Μαλακασιώτη, Νίκος Κόκκαλης
Ζωντανά Οπτικά (AVA740) - Διδάσκων: Θωμάς Βαλλιανάτος

Τμήμα Τεχνών Ήχου και Εικόνας (Παλαιό Ψυχιατρείο)
19:00-23:30
Εγκαίνια Προβολής Έργων ΠΠΣ, ΠΜΣ, ΠΔΣ

ΠΠΣ
"No clue about the future"
Μελίνα-Ναυσικά Ευθυμίου
"Η Τριλογία του Μελιές"
Άρης Μελαχροινός, Γεωργία Ζαμπελάκη

ΠΜΣ
"Ενεργητικοί Χώροι"
Στέργιος Αδάμ
"αναφέρονται επανειλημμένα"
Μακρίνα Προύσαλη
"Τάση"
Ραφαήλ Κωνσταντινίδης
"metos"
Κυριακή (Κορίνα) Παπαφράγκου
"Blue to Rent"
Αικατερίνη-Μαρία Τσουκαλά
"Εν κινήσει"
Τζένη Φαλιαρίδου

ΠΔΣ
"Cosmogony"
Μάρθα Γωγάκου

Τμήμα Τεχνών Ήχου και Εικόνας (Παλαιό Ψυχιατρείο)
21:00
Εγκαίνια "Περιμένω - Γιώτα Ανδριάκαινα"
Περιμένω
Γιώτα Ανδριάκαινα
Ιόνιος Βουλή
Σάββατο, 28 Μαΐου 2022
10:00-16:00
Έκθεση ζωγραφικής “Πορτολάνοι για αποπροσανατολισμένους διαβιβαστές”

Δημοτική Πινακοθήκη Κέρκυρας: Αίθουσα Τέχνης- Κήπος του Λαού
11:00-15:00
Έκθεση Εργαστηρίου Προχωρημένου Σχεδίου & Εικονογράφησης του Κόμικ

Παλαιό Φρούριο
12:00-17:00
15η Έκθεση Φωτογραφίας από το Εργαστήριο Φωτογραφίας ΤΤΗΕ

Παλαιό Φρούριο
14:00-20:00
"Περιμένω - Γιώτα Ανδριάκαινα"
Περιμένω
Γιώτα Ανδριάκαινα
Ιόνιος Βουλή
17:30-23:30
Έκθεση Εγκαταστάσεων ΠΠΣ, ΠΜΣ, ΠΔΣ

ΠΠΣ
Red achoes
Πέγκυ Παπαθεοδώρου
Ο Τέταρτος
Πηνελόπη Πασσάκου

ΠΜΣ
YOUandAI
Χριστίνα Καπετάνιου
Mapas de objetos (Χάρτες αντικειμένων)
Χρυσούλα Κόκοτα
OBSERVED MECHANISMS
Ζωή Ζηπέλα
iNature - πολυφωνική εγκατάσταση συνθετικών ηχοτοπίων
Θανάσης Επιτήδειος

ΠΔΣ
Moria Refugee Camp
Δημήτρης Χατζηγιαννάκης

Red achoes
Πέγκυ Παπαθεοδώρου
Ο Τέταρτος
Πηνελόπη Πασσάκου
Τμήμα Τεχνών Ήχου και Εικόνας (Παλαιό Ψυχιατρείο)
17:30-23:30
Μαθήματα ΠΠΣ - Προβολές φοιτητικών εργασιών

 Σάββατο 28/5

Παραγωγή και Μεταπαραγωγή Ταινιών Κινουμένων Σχεδίων(AVA933) - Διδάσκοντες: Κωνσταντίνος Τηλιγάδης, Μαρία Κρίγκα
Βιντεοτέχνη (AVA944) - Διδάσκοντες: Κωνσταντίνος Τηλιγάδης, Μαρία Κρίγκα, Χριστίνα Μητσάνη
Τέχνη της Επιτέλεσης (AVA644) - Διδάσκουσα: Χριστίνα Μητσάνη

Κυριακή 29/5

Ιστορία του Κινηματογράφου (THE504) - Διδάσκουσα: Μαρία Χάλκου
Ιστορία, Θεωρία & Πρακτική του Ντοκιμαντέρ (AVA941) - Διδάσκουσα: Μαρία Χάλκου
Διδακτική της Τέχνης και Δημιουργικές Τεχνολογίες - ΠΠΕΤΤΗΧΕ - Διδάσκοντες: Αγνή Παπαδοπούλου, Μάνος Ροβίθης, Ιάκωβος Παναγόπουλος
Τεχνικές Βιντεοσκόπησης (AVA444) - Διδάσκων: Ιάκωβος Παναγόπουλος

Τμήμα Τεχνών Ήχου και Εικόνας (Παλαιό Ψυχιατρείο)
17:30-23:30
Προβολή Έργων ΠΠΣ, ΠΜΣ, ΠΔΣ

ΠΠΣ
Μεταμόρφωση
Χάρις Μυρσιλίδη
Φόβος - Ελπίδα
Χρυσαυγή Ούτσικα
"No clue about the future"
Μελίνα-Ναυσικά Ευθυμίου
"Η Τριλογία του Μελιές"
Άρης Μελαχροινός, Γεωργία Ζαμπελάκη

ΠΜΣ
"Ενεργητικοί Χώροι"
Στέργιος Αδάμ
"αναφέρονται επανειλημμένα"
Μακρίνα Προύσαλη
"Τάση"
Ραφαήλ Κωνσταντινίδης
"metos"
Κυριακή (Κορίνα) Παπαφράγκου
"Blue to Rent"
Αικατερίνη-Μαρία Τσουκαλά
"Εν κινήσει"
Τζένη Φαλιαρίδου

ΠΔΣ
"Cosmogony"
Μάρθα Γωγάκου

Τμήμα Τεχνών Ήχου και Εικόνας (Παλαιό Ψυχιατρείο)
20:00
Στέλλα Κοιμήσου του Γιάννη Οικονομίδη

Τμήμα Τεχνών Ήχου και Εικόνας (Παλαιό Ψυχιατρείο)
22:00
ατΕρΜΟΝΗ

Πολύτεχνο
22:30
Stay Hot

Πολύτεχνο
23:00
ατΕρΜΟΝΗ

Πολύτεχνο
23:30
Stay Hot

Πολύτεχνο
Κυριακή, 29 Μαΐου 2022
06:00
Iannis Xenakis: Ιαπωνία (Προβολή)

Online προβολή: https://avarts.ionio.gr/stream/

Xenakis: Pleiades. Percussion: Kuniko Kato
Japan Meta-Xenakis Workshop Teaser
10:00-16:00
Έκθεση ζωγραφικής “Πορτολάνοι για αποπροσανατολισμένους διαβιβαστές”

Δημοτική Πινακοθήκη Κέρκυρας: Αίθουσα Τέχνης- Κήπος του Λαού
11:00-15:00
Έκθεση Εργαστηρίου Προχωρημένου Σχεδίου & Εικονογράφησης του Κόμικ

Παλαιό Φρούριο
12:00
Iannis Xenakis: Ελλάδα (Προβολή)

Online προβολή: https://avarts.ionio.gr/stream/

Apostolos Loufopoulos, Iakovos Panagopoulos: Xenakis Teaser IU
12:00-17:00
15η Έκθεση Φωτογραφίας από το Εργαστήριο Φωτογραφίας ΤΤΗΕ

Παλαιό Φρούριο
13:00
Iannis Xenakis: Γαλλία (Προβολή)

Online προβολή: https://avarts.ionio.gr/stream/

Centre Iannis Xenakis (CIX)
14:00-20:00
"Περιμένω - Γιώτα Ανδριάκαινα"
Περιμένω
Γιώτα Ανδριάκαινα
Ιόνιος Βουλή
17:30-23:30
Έκθεση Εγκαταστάσεων ΠΠΣ, ΠΜΣ, ΠΔΣ

ΠΠΣ
Red achoes
Πέγκυ Παπαθεοδώρου
Ο Τέταρτος
Πηνελόπη Πασσάκου

ΠΜΣ
YOUandAI
Χριστίνα Καπετάνιου
Mapas de objetos (Χάρτες αντικειμένων)
Χρυσούλα Κόκοτα
OBSERVED MECHANISMS
Ζωή Ζηπέλα
iNature - πολυφωνική εγκατάσταση συνθετικών ηχοτοπίων
Θανάσης Επιτήδειος

ΠΔΣ
Moria Refugee Camp
Δημήτρης Χατζηγιαννάκης

Red achoes
Πέγκυ Παπαθεοδώρου
Ο Τέταρτος
Πηνελόπη Πασσάκου
Τμήμα Τεχνών Ήχου και Εικόνας (Παλαιό Ψυχιατρείο)
17:30-23:30
Μαθήματα ΠΠΣ - Προβολές φοιτητικών εργασιών

 Σάββατο 28/5

Παραγωγή και Μεταπαραγωγή Ταινιών Κινουμένων Σχεδίων(AVA933) - Διδάσκοντες: Κωνσταντίνος Τηλιγάδης, Μαρία Κρίγκα
Βιντεοτέχνη (AVA944) - Διδάσκοντες: Κωνσταντίνος Τηλιγάδης, Μαρία Κρίγκα, Χριστίνα Μητσάνη
Τέχνη της Επιτέλεσης (AVA644) - Διδάσκουσα: Χριστίνα Μητσάνη

Κυριακή 29/5

Ιστορία του Κινηματογράφου (THE504) - Διδάσκουσα: Μαρία Χάλκου
Ιστορία, Θεωρία & Πρακτική του Ντοκιμαντέρ (AVA941) - Διδάσκουσα: Μαρία Χάλκου
Διδακτική της Τέχνης και Δημιουργικές Τεχνολογίες - ΠΠΕΤΤΗΧΕ - Διδάσκοντες: Αγνή Παπαδοπούλου, Μάνος Ροβίθης, Ιάκωβος Παναγόπουλος
Τεχνικές Βιντεοσκόπησης (AVA444) - Διδάσκων: Ιάκωβος Παναγόπουλος

Τμήμα Τεχνών Ήχου και Εικόνας (Παλαιό Ψυχιατρείο)
17:30-23:30
Προβολή Έργων ΠΠΣ, ΠΜΣ, ΠΔΣ

ΠΠΣ
Μεταμόρφωση
Χάρις Μυρσιλίδη
Φόβος - Ελπίδα
Χρυσαυγή Ούτσικα
"No clue about the future"
Μελίνα-Ναυσικά Ευθυμίου
"Η Τριλογία του Μελιές"
Άρης Μελαχροινός, Γεωργία Ζαμπελάκη

ΠΜΣ
"Ενεργητικοί Χώροι"
Στέργιος Αδάμ
"αναφέρονται επανειλημμένα"
Μακρίνα Προύσαλη
"Τάση"
Ραφαήλ Κωνσταντινίδης
"metos"
Κυριακή (Κορίνα) Παπαφράγκου
"Blue to Rent"
Αικατερίνη-Μαρία Τσουκαλά
"Εν κινήσει"
Τζένη Φαλιαρίδου

ΠΔΣ
"Cosmogony"
Μάρθα Γωγάκου

Τμήμα Τεχνών Ήχου και Εικόνας (Παλαιό Ψυχιατρείο)
19:00
Iannis Xenakis: Αμερική/ΝΥ (Προβολή)

Online προβολή: https://avarts.ionio.gr/stream/

Xenakis Project of the Americas
20:00
Στέλλα Κοιμήσου του Γιάννη Οικονομίδη

Τμήμα Τεχνών Ήχου και Εικόνας (Παλαιό Ψυχιατρείο)
22:00
ατΕρΜΟΝΗ

Πολύτεχνο
22:30
Από το χρώμα στο χώμα και πίσω

Πολύτεχνο
23:00
Stay Hot

Πολύτεχνο
23:59
ατΕρΜΟΝΗ

Πολύτεχνο
Δευτέρα, 30 Μαΐου 2022
11:00-15:00
Έκθεση Εργαστηρίου Προχωρημένου Σχεδίου & Εικονογράφησης του Κόμικ

Παλαιό Φρούριο
20:00
Στέλλα Κοιμήσου του Γιάννη Οικονομίδη

Τμήμα Τεχνών Ήχου και Εικόνας (Παλαιό Ψυχιατρείο)
Τρίτη, 31 Μαΐου 2022
10:00-16:00
Έκθεση ζωγραφικής “Πορτολάνοι για αποπροσανατολισμένους διαβιβαστές”

Δημοτική Πινακοθήκη Κέρκυρας: Αίθουσα Τέχνης- Κήπος του Λαού
11:00-15:00
Έκθεση Εργαστηρίου Προχωρημένου Σχεδίου & Εικονογράφησης του Κόμικ

Παλαιό Φρούριο
12:00-14:00
AKOYSMATA 2022 Eργαστήρια - Σεμινάρια: Thomas Gorbach:"Διάχυση Η/Ακουστικής Μουσικής"

Ιόνιος Ακαδημία
19:00
AKOYSMATA 2022 Συναυλίες Ακουσματικής Μουσικής: Συναυλία 1α: έργα φοιτητών

Ιόνιος Ακαδημία
19:00-22:00
Ντοκυμαντέρ "Music of The Universe" (trailer)

Ιόνιος Ακαδημία
20:00
AKOYSMATA 2022 Συναυλίες Ακουσματικής Μουσικής: Συναυλία 1β: έργα Enrique Tomás

Ιόνιος Ακαδημία
21:00
AKOYSMATA 2022 Συναυλίες Ζωντανής Ηλεκτροακουστικής Μουσικής: Γιώργος Μιζήθρας-ομιλία (media-specific art)

Πολύτεχνο
22:00
AKOYSMATA 2022 Συναυλίες Ζωντανής Ηλεκτροακουστικής Μουσικής: Γιώργος Μιζήθρας-Γιώργος Σταυρίδης Live

Πολύτεχνο
Τετάρτη, 1 Ιουνίου 2022
10:00-12:00
AKOYSMATA 2022 Eργαστήρια - Σεμινάρια: Enrique Tomás: "High Order Ambisonics Workfow "

Ιόνιος Ακαδημία
10:00-16:00
Έκθεση ζωγραφικής “Πορτολάνοι για αποπροσανατολισμένους διαβιβαστές”

Δημοτική Πινακοθήκη Κέρκυρας: Αίθουσα Τέχνης- Κήπος του Λαού
11:00-15:00
Έκθεση Εργαστηρίου Προχωρημένου Σχεδίου & Εικονογράφησης του Κόμικ

Παλαιό Φρούριο
12:00-16:00
AKOYSMATA 2022 Eργαστήρια - Σεμινάρια: Φάνης Μαραγκός "Εισαγωγή στην ηχογράφηση εξωτερικών χώρων"

εξωτερικοί χώροι

Ιόνιος Ακαδημία
19:00-21:00
Ηχητικός Σχεδιασμός και Ηχητική Επένδυση
Life in Plastic
Σοφία Εμμανουηλίδου, Κωνσταντίνος Ντουλματζής
EFEXXOR
Θοδωρής Νεοφώτιστος
Blue
Λευτέρης Τεκτονίδης
Αποδόμηση
Σοφία Εμμανουηλίδου, Λίνα Δίγκα, Κωνσταντίνος Ντουλματζής
sDream
Κώστας Φραντζής
Έρως και Ψυχή
Αλέξανδρος Κουμπλής, Ιλεάνα Χανδρινού
2%
Θοδωρής Νεοφώτιστος
SMYRNA22
Στέφανος Παπαχαρίτος
Τμήμα Τεχνών Ήχου και Εικόνας (Παλαιό Ψυχιατρείο)
19:00-22:00
Ντοκυμαντέρ "Music of The Universe" (trailer)

Ιόνιος Ακαδημία
19:30-21:30
AKOYSMATA 2022 - iNature - Θανάσης Επιτήδειος
Τμήμα Τεχνών Ήχου και Εικόνας (Παλαιό Ψυχιατρείο)
19:30-21:30
AKOYSMATA 2022 - Ηχητική Επένδυση Εικόνας ΔΠΜΣ ΤΤΗE

KΤΗΡΙΟ ΓΚΟΥΣΗΣ -- ΣΤΟΥΝΤΙΟ ΗΧΟΥ - έργα μεταπτυχιακών φοιτητών

Τμήμα Τεχνών Ήχου και Εικόνας (Παλαιό Ψυχιατρείο)
19:30-21:30
AKOYSMATA 2022 - Agnese Banti

Τμήμα Τεχνών Ήχου και Εικόνας (Παλαιό Ψυχιατρείο)
22:00
AKOYSMATA 2022 Συναυλίες Ζωντανής Ηλεκτροακουστικής Μουσικής: Enrique Tomás-Thomas Gorbach Live

Πολύτεχνο
22:30
AKOYSMATA 2022 Συναυλίες Ζωντανής Ηλεκτροακουστικής Μουσικής: asabe/συνολο Η/Ακουστικής μουσικής ΤΜΣ/ΙΠ Live

Πολύτεχνο
Πέμπτη, 2 Ιουνίου 2022
10:00-16:00
Έκθεση ζωγραφικής “Πορτολάνοι για αποπροσανατολισμένους διαβιβαστές”

Δημοτική Πινακοθήκη Κέρκυρας: Αίθουσα Τέχνης- Κήπος του Λαού
11:00-15:00
Έκθεση Εργαστηρίου Προχωρημένου Σχεδίου & Εικονογράφησης του Κόμικ

Παλαιό Φρούριο
13:00-15:00
AKOYSMATA 2022 Eργαστήρια - Σεμινάρια: Βrona Martin: "Soundscape Composition and Story Telling"

αιθ.304

Παλαιό Φρούριο
17:00-21:00
AKOYSMATA 2022 - Κωνσταντίνα Σταυροπούλου - ηχητική εγκατάσταση για παιδιά

Τμήμα Τεχνών Ήχου και Εικόνας (Παλαιό Ψυχιατρείο)
18:00
AKOYSMATA 2022 Συναυλίες Ακουσματικής Μουσικής: ΣΥΝΑΥΛΙΑ (Γενιές 1α): έργα Μεταπτυχιακών φοιτητών

Ιόνιος Ακαδημία
19:00-22:00
Ντοκυμαντέρ "Music of The Universe" (trailer)

Ιόνιος Ακαδημία
19:30
AKOYSMATA 2022 Συναυλίες Ακουσματικής Μουσικής: ΣΥΝΑΥΛΙΑ 3 (Γενιές 1β): έργα συνθετών Ιονίου Πανεπιστημίου

Ιόνιος Ακαδημία
21:00
AKOYSMATA 2022 Συναυλίες Ακουσματικής Μουσικής: ΣΥΝΑΥΛΙΑ 4: έργα Brona Martin

Ιόνιος Ακαδημία
Παρασκευή, 3 Ιουνίου 2022
10:00-16:00
Έκθεση ζωγραφικής “Πορτολάνοι για αποπροσανατολισμένους διαβιβαστές”

Δημοτική Πινακοθήκη Κέρκυρας: Αίθουσα Τέχνης- Κήπος του Λαού
11:00-15:00
Έκθεση Εργαστηρίου Προχωρημένου Σχεδίου & Εικονογράφησης του Κόμικ

Παλαιό Φρούριο
13:00-15:00
AKOYSMATA 2022 Eργαστήρια - Σεμινάρια: Δημήτρης Σάββα: "Δραματοποιημένη-παραστατική αφήγηση"

αιθ.304

Παλαιό Φρούριο
17:00-21:00
AKOYSMATA 2022 - Κωνσταντίνα Σταυροπούλου - «Γκιουζέλ Ντουνιά»
Οπτικοακουστική διαδραστική αφήγηση για παιδιά
Τμήμα Τεχνών Ήχου και Εικόνας (Παλαιό Ψυχιατρείο)
18:00
AKOYSMATA 2022 Συναυλίες Ακουσματικής Μουσικής: ΣΥΝΑΥΛΙΑ 5 (Γενιές 2): έργα συνθετών Ιονίου Πανεπιστημίου

Ιόνιος Ακαδημία
19:00-22:00
Ντοκυμαντέρ "Music of The Universe" (trailer)

Ιόνιος Ακαδημία
19:30
AKOYSMATA 2022 Συναυλίες Ακουσματικής Μουσικής: ΣΥΝΑΥΛΙΑ 6 (Γενιές 3): έργα συνθετών Ιονίου Πανεπιστημίου

Ιόνιος Ακαδημία
21:00
AKOYSMATA 2022 Συναυλίες Ακουσματικής Μουσικής: ΣΥΝΑΥΛΙΑ 7: έργα Thomas Gorbach

Ιόνιος Ακαδημία
Σάββατο, 4 Ιουνίου 2022
10:00-16:00
Έκθεση ζωγραφικής “Πορτολάνοι για αποπροσανατολισμένους διαβιβαστές”

Δημοτική Πινακοθήκη Κέρκυρας: Αίθουσα Τέχνης- Κήπος του Λαού
11:00-15:00
Έκθεση Εργαστηρίου Προχωρημένου Σχεδίου & Εικονογράφησης του Κόμικ

Παλαιό Φρούριο
19:00-21:30
Ηχητικός Σχεδιασμός και Ηχητική Επένδυση
Life in Plastic
Σοφία Εμμανουηλίδου, Κωνσταντίνος Ντουλματζής
EFEXXOR
Θοδωρής Νεοφώτιστος
Blue
Λευτέρης Τεκτονίδης
Αποδόμηση
Σοφία Εμμανουηλίδου, Λίνα Δίγκα, Κωνσταντίνος Ντουλματζής
sDream
Κώστας Φραντζής
Έρως και Ψυχή
Αλέξανδρος Κουμπλής, Ιλεάνα Χανδρινού
2%
Θοδωρής Νεοφώτιστος
SMYRNA22
Στέφανος Παπαχαρίτος
Τμήμα Τεχνών Ήχου και Εικόνας (Παλαιό Ψυχιατρείο)
19:00-22:00
Ντοκυμαντέρ "Music of The Universe" (trailer)

Ιόνιος Ακαδημία
19:30-21:30
AKOYSMATA 2022 - iNature - Θανάσης Επιτήδειος
Τμήμα Τεχνών Ήχου και Εικόνας (Παλαιό Ψυχιατρείο)
19:30-21:30
AKOYSMATA 2022 - Ηχητική Επένδυση Εικόνας ΔΠΜΣ ΤΤΗE

έργα μεταπτυχιακών φοιτητών

Τμήμα Τεχνών Ήχου και Εικόνας (Παλαιό Ψυχιατρείο)
19:30-21:30
AKOYSMATA 2022 - Agnese Banti

Τμήμα Τεχνών Ήχου και Εικόνας (Παλαιό Ψυχιατρείο)
19:30-21:30
AKOYSMATA 2022 - Διαδραστικά ηχητικά περιβάλλοντα
διαδραστικές ηχητικές εγκαταστάσεις μεταπτυχιακών ΔΠΜΣ ΤΤΗ
Τμήμα Τεχνών Ήχου και Εικόνας (Παλαιό Ψυχιατρείο)
22:00
AKOYSMATA 2022 Συναυλίες Ζωντανής Ηλεκτροακουστικής Μουσικής: ΓουΤουΧούΠουΣου Live

Πολύτεχνο
22:30
AKOYSMATA 2022 Συναυλίες Ζωντανής Ηλεκτροακουστικής Μουσικής: ΓουΤουΧούΠουΣου + Simon Smith + ... Live

Πολύτεχνο
Κυριακή, 5 Ιουνίου 2022
10:00-16:00
Έκθεση ζωγραφικής “Πορτολάνοι για αποπροσανατολισμένους διαβιβαστές”

Δημοτική Πινακοθήκη Κέρκυρας: Αίθουσα Τέχνης- Κήπος του Λαού
11:00-15:00
Έκθεση Εργαστηρίου Προχωρημένου Σχεδίου & Εικονογράφησης του Κόμικ

Παλαιό Φρούριο
12:00-20:00
AKOYSMATA 2022 Οπτικο/ακουστικές Εγκαταστάσεις, Τοποειδικά Έργα: Διαδραστική ηχητική τοποειδική εγκατάσταση
Μον Ρεπό
16:00-20:30
Τελετή Λήξης
16:00 - 17:30 Φυσική Ιστορία, Η Τέχνη της Ακρόασης, OPEN ART |||, Επιμέλεια Γιώργης Σακελλαρίου
17:30 - 19:00 Φυσική Ιστορία, Ηχητικά Περιβάλλοντα, Τμήμα Τεχνών Ήχου και Εικόνας - OPEN ART III, Επιμέλεια Άγγελος Φλώρος
19:00 - 20:30 Ηλεκτρονική Μουσική, Έλλη Λυμπεροπούλου Τοποθεσία Μόν Ρεπό, Υπαίθριος Δημοτικός Χώρος Ανάπαυσης πλησίον Μουσείου Παλαιόπολης
Μον Ρεπό
DCAC


school


photography lab


<
Σεπτέμβριος 2022
Δε Τρ Τε Πε Πα Σα Κυ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Τετάρτη 28-09-2022
Δεν βρέθηκαν εγγραφές για αυτήν την ημέρα

ΧΩΡΟΙ

  • Ιόνιος Ακαδημία
  • Ιόνιος Βουλή
  • Παλαιό Φρούριο
  • Δημοτική Πινακοθήκη Κέρκυρας: Αίθουσα Τέχνης- Κήπος του Λαού
  • Δημοτικό Θέατρο Κέρκυρας (Κεντρική Σκηνή - Studio)
  • Πολύτεχνο
  • Τμήμα Τεχνών Ήχου και Εικόνας (Παλαιό Ψυχιατρείο)
  • Τμήμα Ιστορίας, Αμφ. 1
  • Μον Ρεπό
  • Πλατεία Σπιανάδα
  • Jasmine Cafe Bar
ionio.gr
avarts.ionio.gr
erimee
Ανάγνωση ΚειμένουΑνάγνωση Κειμένου Αναγνωσιμότητα ΚειμένουΑναγνωσιμότητα Κειμένου Αντίθεση ΧρωμάτωνΑντίθεση Χρωμάτων
Επιλογές Προσβασιμότητας