Social Media

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

    Πρόγραμμα Διημερίδας [.v2, Ενημέρωση: 13/05/2014]
Mέγεθος: 330.81 KB :: Τύπος: Αρχείο PDF

Γενικό Πρόγραμμα Φεστιβάλ [.v1, έκδοση i-Cal για κινητά]

Τετάρτη 14 Μαΐου 2014


10:00 Παρουσιάσεις εξέλιξης μελετών των Υποψηφίων Διδακτόρων (αίθουσα 3, κτίριο Αρεταίος)
13:00 Διάλειμμα παρουσιάσεων
14:00 Παρουσιάσεις εξέλιξης μελετών των Υποψηφίων Διδακτόρων (αίθουσα 3, κτίριο Αρεταίος)
17:30 Δρώμενο των φοιτητών για την έναρξη του φεστιβάλ στο κέντρο της πόλης – Πεντοφάναρο (κεντρική πλατεία – Σπιανάδα)
19:30 Εγκαίνια εκθέσεων των φοιτητών στην Πινακοθήκη Δήμου Κέρκυρας. Σχέδια, Ζωγραφικά έργα, Κόμικ (τμήμα Β, Περιστύλιο, Παλαιά Ανάκτορα), Φωτογραφία (Αrt cafe, κήπος του Λαού)


21:00 «Μερικά κομμάτια…» έργα ηλεκτροακουστικής μουσικής Ανδρέα Μνιέστρη (Ιόνιος Βουλή)

Πέμπτη 15 Μαΐου 2014


10:00 Δημιουργικό Εργαστήρι του απόφοιτου Βασίλη Ψαρρά, με θέμα: «Περπατώντας τις αισθήσεις στην πόλη: Η ψυχογεωγραφία ως καλλιτεχνική μέθοδος» (αίθουσα 4, κτίριο Γραμματειών)
Έκθεση Σχεδίων, Ζωγραφικών έργων, Κόμικ των φοιτητών (Πινακοθήκη Δήμου Κέρκυρας)
Έκθεση φωτογραφίας των φοιτητών (Αrt cafe, κήπος του Λαού)
Παρουσιάσεις ψηφιακών έργων 2D και 3D, animation (αίθουσα σχεδίου, κτίριο Γραμματειών)
14:00 Διάλειμμα
15:00 Δημιουργικό Εργαστήρι του απόφοιτου Νικόλα Γρηγορίου, με θέμα: «Design + motion» (αίθουσα 3, κτίριο Αρεταίος)
15:00 Δημιουργικό Εργαστήρι του αέλια working life Lab με θέμα: «Επικοινωνώ και συνεργάζομαι έξυπνα» (αίθουσα 4, κτίριο Γραμματειών)
18:00 Παρουσιάσεις του καλλιτεχνικού μέρους πτυχιακών εργασιών σε βίντεο (αίθουσα 3, κτίριο Αρεταίος)
Παρουσιάσεις έργων Βίντεο Τέχνης και Ψηφιακών έργων (αίθουσα 4, κτίριο Γραμματειών)
Παρουσιάσεις ψηφιακών έργων 2D και 3D, animation (αίθουσα σχεδίου, κτίριο Γραμματειών)
Εγκαίνια οπτικοακουστικών εγκαταστάσεων (αίθριο Σκάρπα)
Έκθεση Σχεδίων, Ζωγραφικών έργων, Κόμικ των φοιτητών(Πινακοθήκη Δήμου Κέρκυρας)
Έκθεση καλλιτεχνικού μέρους πτυχιακής εργασίας της Maja Widler (2ος όροφος, κτίριο Γραμματειών)
Poster θεωρητικών εργασιών φοιτητών (εργαστήριο Μac, κτίριο Γραμματειών)
Εγκαίνια έκθεσης «Η BioΑrt στο νεοκβαντικό Σύμπαν» της Υπ. Διδάκτορος Παναγιώτας Σίμου (προθάλαμος , αίθριο Σκάρπα)
20:30 Προβολή επιλεγμένων έργων από το “φεστιβάλ Μηδέν” (αίθριο Ασκληπιός)
21:00 «Τέσσερις Γενιές ηλεκτροακουστικής μουσικής στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο» (Ιόνιος Βουλή)
22:00 Παρουσίαση του καλλιτεχνικού μέρους της πτυχιακής εργασίας του Ιωάννη Φωτόπουλου (προαύλιο κτιρίου Αρεταίος)

Παρασκευή 16 Μαΐου 2014


08:30 Έναρξη της διημερίδας «Μεταμορφώσεις της Σωματικότητας: Τέχνη - Σώμα - Τεχνολογία», Υποδοχή – Εγγραφές (Ιόνιος Ακαδημία)
09.00 Διημερίδα: Χαιρετισμοί (Ιόνιος Ακαδημία)

  • 09:30 Διημερίδα: Έναρξη πρωινών εισηγήσεων (Ιόνιος Ακαδημία)
    • 09:30 Συνεδρία 1 Συντονισμός: Ανδρέας Φλώρος
      1.1. Το σύστημα ηχητικής προβολής του ΕΡΗΜΕΕ: παρόν και προοπτικές εξέλιξης της σχέσης σώματος - κίνησης - ηχητικής χωροθέτησης κατά τη διάχυση ηλεκτροακουστικής μουσικής Φίλιππος Θεοχαρίδης, Ανδρέας Μνιέστρης
      1.2. Μουσικές Πειθαρχίες: η σωµατικότητα ως χωρική συνθήκη κατά την ερµηνεία του ακροάµατος Βασίλης Αρωνίδης
      1.3. Αφή και δόνηση: Ακούγοντας τα ηχοτοπία των κωφών Παναγιώτης Πανόπουλος

10:00 Έκθεση Σχεδίων, Ζωγραφικών έργων, Κόμικ των φοιτητών, (Πινακοθήκη Δήμου Κέρκυρας)
Έκθεση φωτογραφίας, (Αrt cafe, κήπος του Λαού)
Παρουσιάσεις έργων Βίντεο Τέχνης και Ψηφιακών έργων (αίθουσα 4, κτίριο Γραμματειών)
Παρουσιάσεις ψηφιακών έργων 2D και 3D, animation (αίθουσα σχεδίου, κτίριο Γραμματειών)
11:00 Διημερίδα: Διάλειμμα καφέ
11:30 Διημερίδα: Κεντρική ομιλία Ι | Συντονισμός: Μαριάννα Στραπατσάκη | Η επέκταση του σώματος στο ζωντανό περφόρμανς | Michele Sambin

  • 12:30 Διημερίδα: Παρουσίαση εισηγήσεων σε Poster (Ιόνιος Ακαδημία)
    • 12:30 Παρουσιάσεις Poster και Προβολή Ι  
      Η μεταμόρφωση της φωνής σε ηχόχρωμα διαμέσου της σύνθεσης για φλάουτο και ηλεκτροακουστικά μέσα Ανδρέας Μνιέστρης, Μυρτώ Κορκοκίου, Απόστολος Λουφόπουλος
      noTours Athens – Η πόλη-παρτιτούρα και ο Μπωντλαίρ με ακουστικά. Γιώργος Σαμαντάς
      Συν-παρουσίες: αναπαραστατικές προσεγγίσεις της σωματικής συνύπαρξης σε μεικτά περιβάλλοντα Χρύσα Παπασαράντου, Έβελυν Γαβρήλου
      Το Σκεπτόμενο Σώμα στον Ενσώματο Χώρο Σταύρος Μουτζουρέλλης
      Το Ανθρώπινο Σώμα, Αναλογίες, Ζώνες, Επιδράσεις, Δυναμική Γεώργιος Τσιούρης
      Πως αποτυπώνεται το γυναικείο σώμα στην τέχνη ως αντικείμενο λατρείας και ως μέσο τελετουργίας Συμεών Νικολιδάκης, Καλλιόπη Τσάνταλη
      Σώμα και Χώρος στην Εικαστική Πρακτική Ανδρέας Σιτορέγκο

13:30 Διημερίδα: Κλείσιμο πρωινών εισηγήσεων (Ιόνιος Ακαδημία) - Διάλειμμα για γεύμα

  • 14:30 Διημερίδα: Έναρξη απογευματινών εισηγήσεων (Ιόνιος Ακαδημία)
    • 14:30 Συνεδρία 2 Συντονισμός: Ανδρέας Γιαννακουλόπουλος
      2.1. Το Σώμα ως Λεξ Εικον Φώτης Καγγελάρης
      2.2. Επαυξάνοντας τον καλλιτέχνη-flâneur: «Βοτανολογώντας», «υφαίνοντας» και «συντονίζοντας» γεωγραφίες της αστικής εµπειρίας Βασίλης Ψαρράς
      2.3. Διαμοιρασμοί του χώρου Βασίλειος Μπούζας
      16:00 Διάλειμμα καφέ  
      16:30 Συνεδρία 3 Συντονισμός: Έλενα Χαμαλίδη
      3.1. Το σχέδιο και το χρώμα αποκαλύπτουν ψυχοδυναμικές καταστάσεις του ανθρωπίνου σώματος Άννα Μπενάκη
      3.2. Από το υβριδικό σώµα στο mannequin Περικλής- Νικόλαος Μυκωνιάτης
      3.3. Από την Αρτωική ωμότητα στο άυλο σώμα των παραστάσεων μεικτών μέσων. Θεωρητικές εν-τάσεις. Δημήτρης Μουμούρης

18:00 Διημερίδα: Κλείσιμο απογευματινών εισηγήσεων (Ιόνιος Ακαδημία)
Έκθεση Σχεδίων, Ζωγραφικών έργων, Κόμικ των φοιτητών (Πινακοθήκη Δήμου Κέρκυρας)
Παρουσιάσεις του καλλιτεχνικού μέρους πτυχιακών εργασιών σε βίντεο (αίθουσα 3, κτίριο Αρεταίος)
Παρουσιάσεις έργων Βίντεο Τέχνης και Ψηφιακών έργων (αίθουσα 4, κτίριο Γραμματειών)
Παρουσιάσεις ψηφιακών έργων 2D και 3D, animation (αίθουσα σχεδίου, κτίριο Γραμματειών)
Παρουσιάσεις οπτικοακουστικών εγκαταστάσεων (αίθριο Σκάρπα)
Έκθεση καλλιτεχνικού μέρους πτυχιακής εργασίας της Maja Widler (2ος όροφος, κτίριο Γραμματειών)
Poster θεωρητικών εργασιών φοιτητών (εργαστήριο Mac, κτίριο Γραμματειών)
Έκθεση «Η BioΑrt στο νεοκβαντικό Σύμπαν» της Υπ. Διδάκτορος Παναγιώτας Σίμου (προθάλαμος , αίθριο Σκάρπα)
20:30 Προβολή επιλεγμένων έργων από το φεστιβάλ “Instants Vidéo” της Μασσαλίας (αίθριο Ασκληπιός)
21:30 Συναυλία με τα συγκροτήματα: Hourglass, Hoochie Coochie Men, Norma the band (προαύλιο κτιρίου Αρεταίος)
23:30 Χαρτογραφική προβολή (προαύλιο κτιρίου Αρεταίος)

Σάββατο 17 Μαΐου 2014


09:00 Διημερίδα: Υποδοχή και εγγραφές

  • 09:30 Διημερίδα: Έναρξη πρωινών εισηγήσεων (Ιόνιος Ακαδημία)
    • 09:30 Συνεδρία 4 Συντονισμός: Γιάννης Δεληγιάννης
      4.1. Σώμα και Πρόσωπο στους εικονικούς κόσμους του διαδικτύου: από τα Cyborg στα «Άβαταρ» Νεφέλη Δημητριάδη
      4.2. Το Διεµφυλικό Σώµα ως Παράδειγµα Σχεδιασµού Δήµητρα Βογιατζάκη
      4.3. Μια ανάλυση από τη σκοπιά ενός εμβρυολόγου Adam Zaretsky

10:00 Έκθεση Σχεδίων, Ζωγραφικών έργων, Κόμικ από φοιτητές (Πινακοθήκη Δήμου Κέρκυρας)
Έκθεση φωτογραφίας (Αrt cafe, κήπος του Λαού)
Παρουσιάσεις έργων Βίντεο Τέχνης και Ψηφιακών έργων (αίθουσα 4, κτίριο Γραμματειών)
Παρουσιάσεις ψηφιακών έργων 2D και 3D, animation (αίθουσα σχεδίου, κτίριο Γραμματειών)
11:00 Διημερίδα: Διάλειμμα καφέ
11:30 Κεντρική ομιλία 2 | Συντονισμός: Κωνσταντίνος Τηλιγάδης | Τέχνη και Επανασχεδιασμός του Σώματος | Αννα Χατζηγιαννάκη

  • 12:30 Διημερίδα: Παρουσίαση εισηγήσεων σε Poster (Ιόνιος Ακαδημία)
    • 12:30 Παρουσιάσεις Poster και Προβολή ΙΙ  
      Το φωτογραφημένο σώμα : Aπό τον Hippolyte Bayard στο ανώνυμο selfie της ψηφιακής εποχής Ηώ Πάσχου
      Πολιτικές αναπαραστάσεις του σώματος στο έργο του Raymond Depardon Παπαδημητρόπουλος Παναγιώτης
      Πόνος και Επιτέλεση: O σωματικός πόνος ως επιστροφή στην πρωτόγονη μηχανή στις σύγχρονες καλλιτεχνικές πρακτικές Ντάνα Παπαχρήστου
      "Αλλοιώσεις της ηδονής και της οδύνης.
      Ο Francis Bacon στο Τελευταίο ταγκό στο Παρίσι."
      Δέσποινα Πούλου
      Το Σώμα ως Λεξ Εικον Φώτης Καγγελάρης
      H μεταμόρφωση του σώματος Μπάμπης Βενετόπουλος

13:30 Διημερίδα: Κλείσιμο πρωινών εισηγήσεων (Ιόνιος Ακαδημία) - Διάλειμμα για γεύμα

  • 14:30 Διημερίδα: Έναρξη απογευματινών εισηγήσεων (Ιόνιος Ακαδημία)
    • 14:30 Συνεδρία 5 Συντονισμός: Νταλίλα Ονοράτο
      5.1. Προσωπογραφία των σωμάτων με τατουάζ κατά τον 19ο και 20ο αιώνα María Inés Plaza-Lazo
      5.2. SKIN-less Ξενοφών Μπήτσικας, Πολυξένη Μάντζου
      5.3. Στον αστερισμό μιας σχάσης Αθανασία Βιδάλη-Σούλα
      16:00 Διάλειμμα καφέ
      16:30 Συνεδρία 6 Συντονισμός: Θοδωρής Λώτης
      6.1. Η οικειότητα στην κινηματογραφική ερμηνεία: Πειραματική σκηνοθεσία και πρακτικές υποκριτικής στον ψηφιακό κινηματογράφο Michael Andrew Morgan
      6.2. Όταν ο θεατής γίνεται ο πρωταγωνιστής: Τα Διακλαδωμένα Μονοπάτια Bruno Mendes da Silva
      6.3. Το ελεγχόμενο σώμα υπό το πρίσμα των πρακτικών του human trafficking. Πέντε αφηγηματικά animation spots από την συνεργασία του ΤΕΙ Αθήνας και του οργανισμού THE NO PROJECT. Ελένη Μούρη

18:00 Κλείσιμο της διημερίδας «Μεταμορφώσεις της Σωματικότητας: Τέχνη – Σώμα - Τεχνολογία» (Ιόνιος Ακαδημία)
Έκθεση Σχεδίων, Ζωγραφικών έργων, Κόμικ των φοιτητών (Πινακοθήκη Δήμου Κέρκυρας)
Παρουσιάσεις του καλλιτεχνικού μέρους πτυχιακών εργασιών σε βίντεο (αίθουσα 3, κτίριο Αρεταίος)
Παρουσιάσεις έργων Βίντεο Τέχνης και Ψηφιακών έργων (αίθουσα 4, κτίριο Γραμματειών)
Παρουσιάσεις ψηφιακών έργων 2D και 3D, animation (αίθουσα σχεδίου, κτίριο Γραμματειών)
Παρουσιάσεις οπτικοακουστικών εγκαταστάσεων (αίθριο Σκάρπα)
Έκθεση καλλιτεχνικού μέρους πτυχιακής εργασίας της Maja Widler (2ος όροφος, κτίριο Γραμματειών)
Poster θεωρητικών εργασιών φοιτητών (εργαστήριο Mac, κτίριο Γραμματειών)
Έκθεση «Η BioΑrt στο νεοκβαντικό Σύμπαν» της Υπ. Διδάκτορος Παναγιώτας Σίμου (προθάλαμος , αίθριο Σκάρπα)
19.30 Συνάντηση των φοιτητών με τους απόφοιτους (αίθουσα 3, κτίριο Αρεταίος)
22.30 Μουσική βραδιά του συλλόγου των φοιτητών (αίθριο Ασκληπιός)

Κυριακή 18 Μαΐου 2014


10.00 Δημιουργικό Εργαστήρι του απόφοιτου Ομέρ Χατζησερίφ με θέμα «SuperCollider + IanniX with OSC» (αίθουσα 3, κτίριο Αρεταίος)
Έκθεση Σχεδίων, Ζωγραφικών έργων, Κόμικ των φοιτητών (Πινακοθήκη Δήμου Κέρκυρας)
Έκθεση φωτογραφίας (Αrt cafe, κήπος του Λαού)
Παρουσιάσεις έργων Βίντεο Τέχνης και Ψηφιακών έργων (αίθουσα 4, κτίριο Γραμματειών)
Παρουσιάσεις ψηφιακών έργων 2D και 3D, animation (αίθουσα σχεδίου, κτίριο Γραμματειών)
15.00 Δημιουργικό Εργαστήρι του Κωνσταντίνου Βασιλάκου University of Keele με θέμα «Live collab/creative. Codin»” (αίθουσα 3, κτίριο Αρεταίος)
18:00 Έκθεση Σχεδίων, Ζωγραφικών έργων, Κόμικ των φοιτητών (Πινακοθήκη Δήμου Κέρκυρας)
Παρουσιάσεις του καλλιτεχνικού μέρους πτυχιακών εργασιών σε βίντεο (αίθουσα 3, κτίριο Αρεταίος)
Παρουσιάσεις έργων Βίντεο Τέχνης και Ψηφιακών έργων (αίθουσα 4, κτίριο Γραμματειών)
Παρουσιάσεις ψηφιακών έργων 2D και 3D, animation (αίθουσα σχεδίου, κτίριο Γραμματειών)
Παρουσιάσεις οπτικοακουστικών εγκαταστάσεων (αίθριο Σκάρπα)
Έκθεση καλλιτεχνικού μέρους πτυχιακής εργασίας της Maja Widler (2ος όροφος, κτίριο Γραμματειών)
Poster θεωρητικών εργασιών φοιτητών (εργαστήριο Mac, κτίριο Γραμματειών)
Έκθεση «Η BioΑrt στο νεοκβαντικό Σύμπαν» της Υπ. Διδάκτορος Παναγιώτας Σίμου (προθάλαμος , αίθριο Σκάρπα)
20.30 Προβολή επιλεγμένων έργων από τα φεστιβάλ “Be there” και “Syros international film festival” (αίθριο Ασκληπιός)
22.00 Ηλεκτροακουστική συναυλία (προαύλιο κτιρίου Αρεταίος)

Ενημέρωση: 13-01-2020
DCAC


school


kedivim


openart


ionio.gr
avarts.ionio.gr
erimee