Social Media

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

    Πρόγραμμα Διημερίδας [.v7, Ενημέρωση: 21/06/2013]
Mέγεθος: 273.86 KB :: Τύπος: Αρχείο PDF

Γενικό Πρόγραμμα Φεστιβάλ [.v1, έκδοση i-Cal για κινητά]   |   Πρόγραμμα Διημερίδας [.v2, έκδοση i-Cal για κινητά]

Πέμπτη 20 Ιουνίου 2013


20.30 Έναρξη του Φεστιβάλ
-Εγκαίνια της έκθεσης Σχεδίων, Ζωγραφικών έργων, Κόμικ, Φωτογραφιών των φοιτητών του ΤΗΧΕΙ, Πινακοθήκη Δήμου Κέρκυρας (Τμήμα Β, Περιστύλιο, Παλαιά Ανάκτορα) και Αίθουσα Τέχνης (Κήπος του Λαού).
- Ηχητική εγκατάσταση “Alice in the Landscape”, των Colin Black και Yanna Black, Αίθουσα Τέχνης (Κήπος του Λαού).
21.30 Παρουσίαση έργου mapping projection του υποψήφιου διδάκτορα Δημήτρη Μυλωνά, Κτίριο Καποδίστρια, Μουράγια.

Παρασκευή 21 Ιουνίου 2013


09.00 Διημερίδα: Υποδοχή - Εγγραφές, Ιόνιος Ακαδημία.
09.30 Διημερίδα: Χαιρετισμοί, Ιόνιος Ακαδημία.

  • 09.45 Διημερίδα: Έναρξη πρωινών εισηγήσεων, Ιόνιος Ακαδημία.
    • 09:45 Κεντρική ομιλία I: Κοινές κουλτούρες/ Η κουλτούρα του να μοιράζεσαι, (στα Γαλλικά) Marc Mercier, Ποιητής, σκηνοθέτης, έφορος μουσείου, κριτικός video art και καθηγητής ιστορίας της video art
      10:30 Συνεδρία 1: Εικόνες Ι – Συντονισμός: Νικόλαος Κανελλόπουλος
      1.1 'Kινητικότητα' διαπολιτισμικότητα, 'όρια' και η τέχνη στο διαδίκτυο, Έλενα Χαμαλίδη, Επίκ. Καθηγήτρια, Ιόνιο Πανεπιστήμιο
      1.2 Φωτογραφικές αναπαραστάσεις της Μεσογείου: η απεικόνιση, το ταξίδι και η μνήμη, Ηώ Πάσχου, Διδάκτωρ Ιστορίας Τέχνης-Paris I Sorbonne, Διδάσκουσα στο Τμήμα Φωτογραφίας - ΤΕΙ Αθηνών
      1.3 Χρόνος – η συμπίεση του χώρου στην τέχνη του κυβερνοχώρου* Digital Skin 2 (στα Αγγλικά), Dr. Avi Rosen, Εργαστήριο επεξεργασίας σημάτων και εικόνας, Τμήμα Ηλεκτρολόγων μηχανικών του Πανεπιστημίου Technion – Χάιφα, Ισραήλ
      11:45 Διάλειμμα καφέ
      12:15 Συνεδρία 2: Παρουσιάσεις Ι - Συντονισμός: Νταλίλα Ονοράτο
      2.1 Ανέστης Λογοθέτης: Μουσικός Εικαστικός (στα Αγγλικά), Julia Logothetis, ζωγράφος και διαχειρίστρια του αρχείου Ανέστη Λογοθέτη, Βιέννη Αυστρία.
      2.2 Από σημειόσφαιρα σε σημειόσφαιρα: η πρόσληψη της τέχνης στο πλαίσιο της αλλότητας (στα Αγγλικά), Cátia Miriam Costa, Ερευνήτρια στο Instituto Superior de Comunicação Empresarial, Λισαβόνα, Πορτογαλία
      2.3 Πιθανές στρατηγικές και δυνατότητες για τις δημόσιες σχέσεις και την προώθηση καλλιτεχνών της Μεσογείου στα κοινωνικά δίκτυα (στα αγγλικά), Ana Stevanovic, υποψήφια διδάκτωρ του Τμήματος Δραματικών Τεχνών, Τμήμα Μανατζμεντ στις Τέχνες και στα Μέσα Ενημέρωσης, Βελιγράδι, Σερβία
      13:30 Διάλειμμα για γεύμα. Κατά τη διάρκεια του διαλείμματος θα προβάλλεται το καλλιτεχνικό μέρος των πτυχιακών εργασιών των φοιτητών Ιουστίνης Ελούλ, Φωτεινής Κατσόρογλου, Δαυίδ Καλιτσίδη.
  • 13:30 Διημερίδα: Κλείσιμο πρωινών εισηγήσεων, Ιόνιος Ακαδημία.
    13:30 Παρουσίαση του καλλιτεχνικού μέρους των πτυχιακών εργασιών των φοιτητών Ιουστίνης Ελούλ, Φωτεινής Κατσόρογλου, Δαυίδ Καλιτσίδη, Ιόνιος Ακαδημία.
  • 15.00 Διημερίδα: Έναρξη απογευματινών εισηγήσεων, Ιόνιος Ακαδημία.
    • 15:00 Συνεδρία 3: Ερμηνείες I - Συντονισμός: Ανδρέας Γιαννακουλόπουλος
      3.1 Ιωάννινα Πολυφωνία, Δημήτρης Μπατσής, Διδάκτορας Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
      3.2 Μεταμορφώσεις της Αφροδίτης, Ευαγγελία Διαμαντοπούλου, Λέκτορας, Τμήμα Επικοινωνίας και ΜΜΕ, ΕΚΠΑ
      3.3 Aπό το Αρχιπέλαγος στη Disneyland, Βογιατζάκη Δήμητρα - Αρχιτέκτων Μηχανικός ΕΜΠ
      16:15 Συνεδρία 4: Εκπαίδευση Ι - Συντονισμός: Έλενα Χαμαλίδη
      4.1 Η συμβολή των ΤΠΕ στη δημιουργία παραμυθιών στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση. Το παράδειγμα της σύγχρονης Πεντάμορφης της Αιγύπτου, Ζαχαρούλα Καραβά. Δρ. Π.Τ.Δ.Ε. του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, εκπαιδευτικός και συγγραφέας βιβλίων για παιδιά και νέους
      4.2 Παράδοση, Διαπολιτισμικότητα και Εκπαίδευση: διδάσκονται τα υλικά και τα άυλα ενός παραδοσιακού μουσικού πολιτισμού; Ζωή Διονυσίου, Επικ. Καθηγήτρια Μουσικής Παιδαγωγικής, Ιονίου Πανεπιστημίου
      4.3 Θέατρο και Διαπολιστισμικότητα: μια εμπειρία για την ενδυνάμωση παιδιών, νέων και ενηλίκων, Μάρθα Κατσαρίδου δασκάλα, παιδαγωγός θεάτρου, δρ. ΑΠΘ και Koldo Vio παιδαγωγός θεάτρου, σκηνοθέτης
      17:30 Κλείσιμο 1ης ημέρας
  • 17.30 Διημερίδα: Κλείσιμο απογευματινών εισηγήσεων, Ιόνιος Ακαδημία.
    18.00 Προβολή εργασιών των φοιτητών του ΤΗΧΕΙ από τα μαθήματα: Βίντεο Τέχνη, Εμψύχωση κινούμενης εικόνας (2D-3D animation), Εικαστική επένδυση ήχου, Τεχνικές Βιντεοσκόπησης.
    - Παρουσίαση του καλλιτεχνικού μέρους των πτυχιακών εργασιών των φοιτητών Ιουστίνης Ελούλ, Φωτεινής Κατσόρογλου, Δαυίδ Καλιτσίδη, Στάθη Ψωμαδέλη, Βασιλικής Τζιούρα, Μαρίας Σελέαρη, Σπύρου Σκάνδαλου, Αίθουσα 3, κτίριο Αρεταίος, Παλαιό Ψυχιατρείο.
    20.00 Εγκαίνια οπτικοακουστικών και διαδραστικών εγκαταστάσεων των φοιτητών του ΤΗΧΕΙ. Παρουσίαση του καλλιτεχνικού μέρους των πτυχιακών εργασιών των φοιτητών Στέφανου Παπαδά, Κωνσταντίνου Κεπόλα, Γιώργου Στυλιανού, Κτίριο Σκάρπα, κτίριο Αρεταίος, κτίριο 3, Παλαιό Ψυχιατρείο.
    21.30 Συναυλία Ηλεκτρονικής Μουσικής (Ι): Έργα Κωνσταντίνου Κουκούδη - Μανώλη Κυζάλα, Yanna Black - Colin Black, Αυλή, Παλαιό Ψυχιατρείο.

    Σάββατο 22 Ιουνίου 2013

    09.30 Διημερίδα: Υποδοχή – Εγγραφές, Ιόνιος Ακαδημία
  • 10.00 Διημερίδα: Έναρξη πρωινών εισηγήσεων, Ιόνιος Ακαδημία.
    • 10:00 Κεντρική ομιλία II: Διάλογος ανάμεσα στους πολιτισμούς της Μεσογείου με βάση την εκπαιδευτική διαδικασία, Μαρία Καμπούρη-Βαμβούκου, Ομότιμη καθηγήτρια ΑΠΘ
      10:45 Συνεδρία 1: Εκπαίδευση ΙΙ - Συντονισμός: Ζωή Διονυσίου
      1.1 Ήχος – Γεύση – Εικόνα: Στοιχεία που ενώνουν τους Λαούς, Μίλκα – Αμαλία Μεμή, Φιλόλογος, ΠΕ02, Kάτοχος Μεταπτυχιακού Διπλώματος στην Ψυχοπαιδαγωγική της Ένταξης: Ένα σχολείο για όλους – Κατεύθυνση: Ψυχοπαιδαγωγικές Συνιστώσες της Πολυπολιτισμικότητας, Α.Π.Θ., εκπαιδευτικός στη Δράση 2 (Ενίσχυση της Ελληνομάθειας) του Προγράμματος «Εκπαίδευση αλλοδαπών και Παλιννοστούντων μαθητών»
      1.2 Μέθοδος project στο λύκειο: συνδυάζοντας την Τέχνη με τη Διαπολιτισμικότητα στη Μεσόγειο, το χτες, το σήμερα και το αύριο, Νικολιδάκης Συμεών, Φιλόλογος και Τσάνταλη Καλλιόπη, Καθηγήτρια Αγγλικών
      1.3 Η (διαπολιτισμική) ιστορία που δε διδάσκεται – εικόνες και μαθήματα παιδείας από το ελληνιστικό 'μας' παρελθόν, Μπόκολας Βασίλης, Δρ. Πανεπιστημίου Κρήτης - Ελληνοαμερικανικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα, Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. Αθηνών
      12:00 Διάλειμμα καφέ
      12:30 Συνεδρία 2: Παρουσιάσεις ΙΙ - Συντονισμός: Γιάννης Δεληγιάννης
      2.1 Αναπαριστώντας την Ελληνική Πόλη στην Παγκόσμια Expo (Σανγκάη, 2010), Απόστολος Καρακάσης, Σκηνοθέτης, Λέκτορας Tμήματος Kινηματογράφου Σχολής Καλών Τεχνών, ΑΠΘ, και Νίκη Νικονάνου, Επικ. Καθηγήτρια, Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής Εκπαίδευσης, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας
      2.2 Ρεαλιστική και καλλιτεχνική απόδοση τοπίων του Ιονίου πελάγους μέσα από το οπτικοακουστικό περιβάλλον εμβύθισης Α.R.T.E., Γεώργιος Ηλιάδης, PhD, Επίκουρος καθηγητής ΤΕΙ Ιονίων Νήσων, Απόστολος Λουφόπουλος, PhD, επιστημονικός συνεργάτης ΤΕΙ Ιονίων Νήσων, Μηνάς Εμμανουήλ, ΜΑ, εργαστηριακός συνεργάτης ΤΕΙ Ιονίων Νήσων, Φάνης Μαραγκός, MSc, εργαστηριακός συνεργάτης ΤΕΙ Ιονίων Νήσων, και Θανάσης Επιτήδειος, Τελειόφοιτος Τ.Η.Μ.Ο, ΤΕΙ Ιονίων Νήσων
      2.3 Λαβύρινθος και Τετρακτύς: Διαχρονικά Πρότυπα μεταξύ Μύθου, Τέχνης και Επιστήμης, Γιάννης Ζάννος, Αναπλ. Καθηγητής, Ιόνιο Πανεπιστήμιο
      14:00 Διάλειμμα για γεύμα. Κατά τη διάρκεια του διαλείμματος θα προβάλλεται το καλλιτεχνικό μέρος των πτυχιακών εργασιών των φοιτητών Ιουστίνης Ελούλ, Φωτεινής Κατσόρογλου, Δαυίδ Καλιτσίδη.
  • 14.00 Διημερίδα: Κλείσιμο πρωινών εισηγήσεων, Ιόνιος Ακαδημία.
    14.00 Παρουσίαση του καλλιτεχνικού μέρους των πτυχιακών εργασιών των φοιτητών Ιουστίνης Ελούλ, Φωτεινής Κατσόρογλου, Δαυίδ Καλιτσίδη, Ιόνιος Ακαδημία.
    14.30 Προβολή εργασιών των φοιτητών του ΤΗΧΕΙ από τα μαθήματα: Βίντεο Τέχνη, Εμψύχωση κινούμενης εικόνας (2D-3D animation), Εικαστική επένδυση ήχου, Τεχνικές Βιντεοσκόπησης.
    - Παρουσίαση του καλλιτεχνικού μέρους των πτυχιακών εργασιών των φοιτητών Ιουστίνης Ελούλ, Φωτεινής Κατσόρογλου, Δαυίδ Καλιτσίδη, Στάθη Ψωμαδέλη, Βασιλικής Τζιούρα, Μαρίας Σελέαρη, Σπύρου Σκάνδαλου, Αίθουσα 3, κτίριο Αρεταίος, Παλαιό Ψυχιατρείο. - Παρουσίαση οπτικοακουστικών και διαδραστικών εγκαταστάσεων των φοιτητών του ΤΗΧΕΙ.
    - Παρουσίαση του καλλιτεχνικού μέρους των πτυχιακών εργασιών των φοιτητών Στέφανου Παπαδά, Κωνσταντίνου Κεπόλα, Γιώργου Στυλιανού, Κτίριο Σκάρπα, κτίριο Αρεταίος, κτίριο 3, Παλαιό Ψυχιατρείο.
  • 15.30 Διημερίδα: Έναρξη απογευματινών εισηγήσεων, Ιόνιος Ακαδημία.
    • 15:30 Συνεδρία 3: Εικόνες ΙΙ - Συντονισμός: Θοδωρής Λώτης
      3.1 'Αναπαραστάσεις της Μεσογείου': Σύγχρονοι καλλιτέχνες που αφηγούνται μια παλιά ιστορία, Κατερίνα Ζαχαροπούλου, Εικαστικός
      3.2 Μια ισπανική κινηματογραφική ιδιαιτερότητα: Ο άγγελος, του Buñuel, ενάντια στη μπουρζουαζία, Δέσποινα Πούλου, Υπ. Διδάκτωρ Φιλοσοφίας Α.Π.Θ
      3.3 Και από δω και από εκεί: ανθρωπολογικές αναπαραστάσεις και ενδιάμεσος χώρος στα πορτραίτα της Αννίτας Παναρέτου, Άννα Τριανταφύλλου, Σχολική Σύμβουλος Β/θμιας Εκπαίδευσης
      16:45 Συνεδρία 4: Ερμηνείες IΙ - Συντονισμός: Ανδρέας Φλώρος
      4.1 Στρογγυλό τραπέζι: Βίντεο-ιστορίες ζωής μεταναστών, Εργαστήριο Εθνομουσικολογίας και Πολιτισμικής Ανθρωπολογίας: Παύλος Κάβουρας, Καθηγητής Πανεπιστημίου Αθηνών, Μαρία Πεσλή, Υποψήφια διδάκτορας Παντείου Πανεπιστημίου, Νίκος Πουλάκης, Διδάκτορας Πανεπιστημίου Αθηνών, Κλεοπάτρα Γιούσεφ, Υποψήφια διδάκτορας Πανεπιστημίου Μακεδονίας, Έλλη Κωστελέτου, Υποψήφια διδάκτορας Πανεπιστημίου Αθηνών.
      18:00 Κλείσιμο διημερίδας
  • 18.00 Διημερίδα: Κλείσιμο απογευματινών εισηγήσεων, Ιόνιος Ακαδημία.
    18.00 Παρουσίαση της εγκατάστασης: Α.R.T.E. (Artificial Restoration of Transmuted Environments), συντελεστές: Aπόστολος Λουφόπουλος, Μηνάς Εμμανουήλ, Φάνης Μαραγκός, Θανάσης Επιτήδειος.
    21.30 Πάρτυ οργανωμένο από τους φοιτητές του ΤΗΧΕΙ, Κτίριο Σκάρπα, Παλαιό Ψυχιατρείο.

 

Κυριακή 23 Ιουνίου 2013


12.00 Παρουσίαση οπτικοακουστικών και διαδραστικών εγκαταστάσεων των φοιτητών του ΤΗΧΕΙ.
- Παρουσίαση του καλλιτεχνικού μέρους των πτυχιακών εργασιών των φοιτητών Στέφανου Παπαδά, Κωνσταντίνου Κεπόλα, Γιώργου Στυλιανού, Κτίριο Σκάρπα, Παλαιό Ψυχιατρείο
17:00 “Audio-Visual Interactions and Perceptual-Based Rendering in Virtual Environments and Games”, Bill Kapralos, Associate Professor, University of Ontario Institute of Technology, Πολύτεχνο
18.00 Διάλεξη "Ραδιοφωνική τέχνη - Radio art" Yanna Black και Colin Black, Πολύτεχνο.
19.00 Προβολή και Συζήτηση, “Βίντεο-ιστορίες ζωής μεταναστών”, Παύλος Κάβουρας, Καθηγητής Πανεπιστημίου Αθηνών, Μαρία Πεσλή, Υποψήφια διδάκτορας Παντείου Πανεπιστημίου, Νίκος Πουλάκης, Διδάκτορας Πανεπιστημίου Αθηνών, Κλεοπάτρα Γιούσεφ, Υποψήφια διδάκτορας Πανεπιστημίου Μακεδονίας - Εργαστήριο Εθνομουσικολογίας και Πολιτισμικής Ανθρωπολογίας του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αθηνών, Πολύτεχνο.
21.00 Θεατρικό δρώμενο “Η Ασκητική” του Νίκου Καζαντζάκη από τη Θεραπευτική Θεατρική Ομάδα “ΕΚΦΡΑΣΗ”, συντονίστρια Μαρία Β. Δημοπούλου, Ρωμαϊκό Παρεκκλήσιο, Παλαιό Φρούριo.

Τρίτη 25 Ιουνίου 2013


09.30 -Έκθεση Σχεδίων, Ζωγραφικών έργων, Κόμικ, Φωτογραφιών των φοιτητών του ΤΗΧΕΙ, Πινακοθήκη Δήμου Κέρκυρας (Τμήμα Β, Περιστύλιο, Παλαιά Ανάκτορα) και Αίθουσα Τέχνης (Κήπος του Λαού).
- Ηχητική εγκατάσταση “Alien in the Landscape”, των Colin Black και Yanna Black, Αίθουσα Τέχνης (Κήπος του Λαού).
18.30 Πανοραμική οπτικοακουστική εγκατάσταση Α.R.T.E.
- Σταθμοί ακρόασης με έργα Μαρίνου Κουτσομιχάλη, Colin Black,
- Προβολή εργασιών βίντεο και πτυχιακών των φοιτητών του ΤΗΧΕΙ, Ιόνιος Ακαδημία.
19.00 Συναυλία: Μαραθώνιος Ηλεκτροακουστικής Μουσικής. Έργα των φοιτητών της Σύνθεσης Ηλεκτρονικής Μουσικής του ΤΜΣ, Ιόνιος Ακαδημία.

Τετάρτη 26 Ιουνίου 2013


09.30 -Έκθεση Σχεδίων, Ζωγραφικών έργων, Κόμικ, Φωτογραφιών των φοιτητών του ΤΗΧΕΙ, Πινακοθήκη Δήμου Κέρκυρας (Τμήμα Β, Περιστύλιο, Παλαιά Ανάκτορα) και Αίθουσα Τέχνης (Κήπος του Λαού).
- Ηχητική εγκατάσταση “Alien in the Landscape”, των Colin Black και Yanna Black, Αίθουσα Τέχνης (Κήπος του Λαού).
11.00 Σεμινάριο “What do we listen out for in live electronic music?”, Simon Emmerson, αιθ.304 - κτίριο ΤΜΣ - Παλαιό Φρούριο.
18.30 Πανοραμική οπτικοακουστική εγκατάσταση Α.R.T.E.
- Σταθμοί ακρόασης με έργα Μαρίνου Κουτσομιχάλη, Colin Black,
- Προβολή εργασιών βίντεο και πτυχιακών των φοιτητών του ΤΗΧΕΙ, Ιόνιος Ακαδημία.
19.30 Συναυλία 1: Έργα παλαιών αποφοίτων και συνεργατών του ΕΡΗΜΕΕ, Ιόνιος Ακαδημία.
20.30 Συναυλία 2: Ηλεκτροακουστική Μουσική από το Τμήμα Μουσικής του Πανεπιστημίου Σάλφορντ (Μάντσεστερ-Αγγλία). Επιμέλεια Stephen Davismoon, Ιόνιος Ακαδημία.

Πέμπτη 27 Ιουνίου 2013


09.30 -Έκθεση Σχεδίων, Ζωγραφικών έργων, Κόμικ, Φωτογραφιών των φοιτητών του ΤΗΧΕΙ, Πινακοθήκη Δήμου Κέρκυρας (Τμήμα Β, Περιστύλιο, Παλαιά Ανάκτορα) και Αίθουσα Τέχνης (Κήπος του Λαού).
- Ηχητική εγκατάσταση “Alien in the Landscape”, των Colin Black και Yanna Black, Αίθουσα Τέχνης (Κήπος του Λαού).
10.00 Πρωινό σεμινάριο μουσικής παιδαγωγικής Ι, κτίριο ΤΜΣ - Παλαιό Φρούριο.
11.00 Σεμινάριο “Memory – Theatre – Technology”, Simon Emmerson, αιθ.304 - κτίριο ΤΜΣ - Παλαιό Φρούριο.
14.10 Παρουσίαση “Ανάπτυξη πολυμεσικών μουσικών εργαλείων, James Medd, αιθ.304 - κτίριο ΤΜΣ - Παλαιό Φρούριο.
17.00 Απογευματινό σεμινάριο μουσικής παιδαγωγικής ΙΙ, κτίριο ΤΜΣ - Παλαιό Φρούριο.
18.30 Πανοραμική οπτικοακουστική εγκατάσταση Α.R.T.E.
- Σταθμοί ακρόασης με έργα Μαρίνου Κουτσομιχάλη, Colin Black,
- Προβολή εργασιών βίντεο και πτυχιακών των φοιτητών του ΤΗΧΕΙ, Ιόνιος Ακαδημία.
19.30 Συναυλία 1: Έργα από το Τμήμα Μουσική-Τεχνολογία-Καινοτομία (ΜΤΙ) του Πανεπιστημίου Ντε Μόντφορτ (Λέστερ - Αγγλία) επιμέλεια Simon Emmerson, Ιόνιος Ακαδημία.
20.30 Συναυλία 2: Alte Schmiede Κunstverein Wien. Έργα για πιάνο και ηλεκτρονικά και πολυκαναλική ηλεκτροακουστική μουσική, επιμέλεια Volkmar Klein, Ιόνιος Ακαδημία.

Παρασκευή 28 Ιουνίου 2013


09.30 -Έκθεση Σχεδίων, Ζωγραφικών έργων, Κόμικ, Φωτογραφιών των φοιτητών του ΤΗΧΕΙ, Πινακοθήκη Δήμου Κέρκυρας (Τμήμα Β, Περιστύλιο, Παλαιά Ανάκτορα) και Αίθουσα Τέχνης (Κήπος του Λαού).
- Ηχητική εγκατάσταση “Alien in the Landscape”, των Colin Black και Yanna Black, Αίθουσα Τέχνης (Κήπος του Λαού).
10.00 Πρωινό σεμινάριο μουσικής παιδαγωγικής ΙI, Εθνική Πινακοθήκη – Παράρτημα Κέρκυρας (Κάτω Κορακιάνα).
11.00 Σεμινάριο “Expanding the Horizon of Electroacoustic Music Analysis”, Simon Emmerson, αιθ.304 - κτίριο ΤΜΣ - Παλαιό Φρούριο.
14.10 Παρουσίαση “Ανάπτυξη διεπιστημονικού μουσικού έργου”, Μανώλης Μωραϊτης, αιθ.304 - κτίριο ΤΜΣ - Παλαιό Φρούριο.
18.00 Απογευματινό σεμινάριο μουσικής παιδαγωγικής IΙ, Εθνική Πινακοθήκη – Παράρτημα Κέρκυρας (Κάτω Κορακιάνα).
18.30 Πανοραμική οπτικοακουστική εγκατάσταση Α.R.T.E.
- Σταθμοί ακρόασης με έργα Μαρίνου Κουτσομιχάλη, Colin Black,
- Προβολή εργασιών βίντεο και πτυχιακών των φοιτητών του ΤΗΧΕΙ, Ιόνιος Ακαδημία.
19.30 Συναυλία 1: ΕΡΗΜΕΕ, Μουσική από το Εργαστήριο Ηλεκτροακουστικής Μουσικής Έρευνας και Εφαρμογών, επιμέλεια Θόδωρος Λώτης, Ιόνιος Ακαδημία.
20.30 Συναυλία 2: NYCEMF, Μουσική από το Φεστιβάλ Ηλεκτροακουστικής Μουσικής της Νέας Υόρκης, επιμέλεια Izzi Ramkissoon, Ιόνιος Ακαδημία.
22.30 Συναυλία Ηλεκτρονικής Μουσικής (ΙΙ): Έργα Κωνσταντίνου Κουκούδη - Μανώλης Κυζάλα και Yanna Black - Colin Black, Πολύτεχνο.

Σάββατο 29 Ιουνίου 2013


09.30 -Έκθεση Σχεδίων, Ζωγραφικών έργων, Κόμικ, Φωτογραφιών των φοιτητών του ΤΗΧΕΙ, Πινακοθήκη Δήμου Κέρκυρας (Τμήμα Β, Περιστύλιο, Παλαιά Ανάκτορα) και Αίθουσα Τέχνης (Κήπος του Λαού).
- Ηχητική εγκατάσταση “Alien in the Landscape”, των Colin Black και Yanna Black, Αίθουσα Τέχνης (Κήπος του Λαού).
10.00 Πρωινό σεμινάριο μουσικής παιδαγωγικής ΙII, Μον Ρεπό.
11.00 Τρεις Διαλέξεις: “Everyday life sounds: real world in electroacoustic composition” Lelio Camilleri, “Field recording” Bernard Fort, “City Sounds in Film” Katharina Ebner, Πολύτεχνο.
- Colin Black, 'Exploring Acoustic Environments and Culture Through Sonic Art', Πολύτεχνο.
17.00 Απογευματινό σεμινάριο μουσικής παιδαγωγικής IIΙ, κτίριο ΤΜΣ - Παλαιό Φρούριο.
18.30 Σταθμοί ακρόασης με έργα Μαρίνου Κουτσομιχάλη, Colin Black,
- Προβολή εργασιών βίντεο και πτυχιακών των φοιτητών του ΤΗΧΕΙ, Ιόνιος Ακαδημία.
19.00 Συναυλία με τίτλο OCTAPHONE, Ταξιάρχης Διαμαντόπουλος και φοιτητές του μεταπτυχιακού Προγράμματος Ψηφιακών Μορφών Τέχνης, της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών Αθηνών, Πολύτεχνο.
21.00 Συναυλία: GMVL, Μουσική από το Group Musiques Vivantes de Lyon, επιμέλεια Bernard Fort.

Κυριακή 30 Ιουνίου 2013


09.30 -Έκθεση Σχεδίων, Ζωγραφικών έργων, Κόμικ, Φωτογραφιών των φοιτητών του ΤΗΧΕΙ, Πινακοθήκη Δήμου Κέρκυρας (Τμήμα Β, Περιστύλιο, Παλαιά Ανάκτορα) και Αίθουσα Τέχνης (Κήπος του Λαού).
- Ηχητική εγκατάσταση “Alien in the Landscape”, των Colin Black και Yanna Black, Αίθουσα Τέχνης (Κήπος του Λαού).
11.00 Σεμινάριο μουσικής παιδαγωγικής IV, Πολύτεχνο
18.30 Σταθμοί ακρόασης με έργα Μαρίνου Κουτσομιχάλη, Colin Black,
- Προβολή εργασιών βίντεο και πτυχιακών των φοιτητών του ΤΗΧΕΙ, Ιόνιος Ακαδημία.
19.00 Συναυλία με τίτλο OCTAPHONE Ταξιάρχης Διαμαντόπουλος και φοιτητές του μεταπτυχιακού Προγράμματος Ψηφιακών Μορφών Τέχνης, της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών Αθηνών, Πολύτεχνο.
19.30 Συναυλία 1: Έργα μελών του Ελληνικού Συνδέσμου Συνθετών Ηλεκτροακουστικής Μουσικής (ΕΣΣΗΜ), επιμέλεια Αντρέας Μνιέστρης.
20.30 Συναυλία 2: Tempo Reale, Μουσική από το Κέντρο Σύγχρονης Μουσικής Tempo Reale της Φλωρεντίας, επιμέλεια Lelio Camilleri, Ιόνιος Ακαδημία.

Ενημέρωση: 13-01-2020
DCAC


school


kedivim


openart


ionio.gr
avarts.ionio.gr
erimee