avarts.ionio.gr/festival
Μοιράσου
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ


1η Μέρα - 17 Μαΐου (Τρίτη)

10:00-16:00 Έκθεση Σχεδίου και Κόμικς, Φοιτητές Τμήματος Τεχνών Ήχου & Εικόνα Ιόνιος Βουλή
12:00-15:00 Εργαστήριο Επισκόπηση στον Ήχο Παιχνιδιού, Bill Kapralos Παλαιό Ψυχιατρείο Αίθουσα 4
15:00-18:00 Εργαστήριο Βίντεο Τέχνη: η χρήση της Τεχνολογίας στην Τέχνη, Μαριάννα Στραπατσάκη Παλαιό Ψυχιατρείο Αίθουσα 3
15:00-18:00 Σεμινάριο Μουσικών Σπουδών, Leigh Landy Τμήμα Μουσικών Σπουδών Αίθουσα 403
18:00-21:30 Έκθεση Καλλιτεχνικές Εγκαταστάσεις & Βίντεο, Φοιτητές Τμήματος Τεχνών Ήχου & Εικόνας και Φιλοξενούμενοι Καλλιτέχνες Παλαιό Ψυχιατρείο Κτίριο Γκούσης
18:00-21:30 Προβολές Εργασίες βίντεο των φοιτητών του Τμήματος Τεχνών Ήχου & Εικόνας από διάφορα μαθήματα Παλαιό Ψυχιατρείο Αίθουσα 3
19:00-21:30 Συναυλία: Έργα φοιτητών, αποφοίτων και διδασκόντων της Σχολής Μουσικής και Οπτικοακουστικών Τεχνών του Ιονίου Πανεπιστημίου Ιόνιος Ακαδημία


2η Μέρα - 18 Μαΐου (Τετάρτη)

09:00-11:00 Εργαστήριο Sound over Lan, Κωνσταντίνος Τσιούτας Παλαιό Ψυχιατρείο Αίθουσα 4
09:00-11:00 Εργαστήριο Ίχνη από Περπάτημα: Περπατώντας στις Καλές και τις Οπτικοακουστικές Τέχνες, Francis Vranckx Παλαιό Ψυχιατρείο Αίθουσα 3
10:00-16:00 Έκθεση Σχέδιο και Κόμικς, Φοιτητές Τμήματος Τεχνών Ήχου & Εικόνας Ιόνιος Βουλή
12:00-14:00 Τελετή Αναγόρευσης των Καθηγητών R. Ascott και Stelarc σε Επίτιμους Διδάκτορες, Τμήμα Τεχνών Ήχου & Εικόνας Ιόνιος Ακαδημία
15:00-18:00 Εργαστήριο Δρόμος και χωρικές ιστορίες: Η ποιητική και η πολιτική του περπατήματος, Βασίλης Ψαρράς Παλαιό Ψυχιατρείο Αίθουσα 3
15:00-18:00 Εργαστήριο Χαρτογράφηση: σκέψεις για τους χάρτες και την οπτικοποίηση, Scott Townsend Παλαιό Ψυχιατρείο Αίθουσα 4
18:00-21:30 Έκθεση Καλλιτεχνικές Εγκαταστάσεις & Βίντεο, Φοιτητές Τμήματος Τεχνών Ήχου & Εικόνας και Φιλοξενούμενοι Καλλιτέχνες Παλαιό Ψυχιατρείο Κτίριο Γκούσης
19:00-21:30 Εγκαίνια Εκθέσεων: Stelarc και Adam Zaretsky Δημοτική Πινακοθήκη Κέρκυρας
20:00-21:30 Συναυλία: Έργα Leigh Landy και Marek Chołoniewski Ιόνιος Ακαδημία


3η Μέρα - 19 Μαΐου (Πέμπτη)

09:00-12:00 Εργαστήριο Comics Translation Workshop: Μια πρακτική προσέγγιση, Ζωή Ρέστα και Δανάη Ταχταρά Παλαιό Ψυχιατρείο Αίθουσα 3
09:00-12:00 Εργαστήριο Kινούμενοι Πέρα Από το Σύνηθες: Η Σωματική Εκπαίδευση στην Προετοιμασία του Performer, Τζίνα Γιωτάκη Δημοτικό Θέατρο Κέρκυρας
10:00-16:00 Εκθέσεις: Stelarc και Adam Zaretsky Δημοτική Πινακοθήκη Κέρκυρας
10:00-16:00 Έκθεση Σχέδιο και Κόμικς, Φοιτητές Τμήματος Τεχνών Ήχου & Εικόνας Ιόνιος Βουλή
11:00-13:00 Σεμινάριο Μουσικών Σπουδών, Δημήτριος Σάββα Ιόνιος Ακαδημία
12:00-15:00 Εργαστήριο Ακραία σώματα – Sumo, butoh και τέχνη της performance, Stelarc Δημοτικό Θέατρο Κέρκυρας
15:00-18:00 Εργαστήριο Λέξεις Χαμένες και Εντοπισμένες: Ένα εργαστήρι Δημιουργικής Γραφής μέσα από Άνισες Λέξεις, Defne Çizakça Παλαιό Ψυχιατρείο Αίθουσα 4
16:00-18:00 Εργαστήριο H υπέρβαση της μουσικής μας ταυτότητας: από το δημοτικό τραγούδι στο παραβατικό ρεμπέτικο και από το συρτάκι του «Ζορμπά» στο ψυχεδελικό postfolk του 21ου αιώνα, Ρενάτα Δαλιανούδη Παλαιό Ψυχιατρείο Αίθουσα 3
17:00-19:00 Σεμινάριο Μουσικών Σπουδών, Γεωργία Καλοδίκη Τμήμα Μουσικών Σπουδών Αίθουσα 302
18:00-19:00 Προβολές DIYsect Παλαιό Ψυχιατρείο Αίθουσα 3
18:00-21:30 Έκθεση Καλλιτεχνικές Εγκαταστάσεις & Βίντεο, Φοιτητές Τμήματος Τεχνών Ήχου & Εικόνας και Φιλοξενούμενοι Καλλιτέχνες Παλαιό Ψυχιατρείο Κτίριο Γκούσης
19:00-20:30 Εργαστήριο DIY Υβριδική Απομόνωση DNA: Πώς να εξάγετε DNA από οτιδήποτε ζωντανό, Adam Zaretsky Παλαιό Ψυχιατρείο Κτίριο Γκούσης
20:00-21:30 Συναυλία: Έργα συνθετών από το Πανεπιστήμιο του Sheffield και Έργα Θόδωρου Λώτη, Απόστολου Λουφόπουλου και Γεωργίας Καλοδίκη Ιόνιος Ακαδημία
20:30-21:30 Προβολές Φοιτητικών Ταινιών Μικρού Μήκους, The Language Project Παλαιό Ψυχιατρείο Αίθουσα 3


4η Μέρα - 20 Μαΐου (Παρασκευή)

08:00-09:00 Συνέδριο Εγγραφές και Υποδοχή Ιόνιος Ακαδημία
09:00-11:30
Συνέδριο Ημέρα 1η - Πρωινές Εισηγήσεις
Συνεδρία 1: Ορισμοί (09:00-10:15)
Συντονισμός: Θεόδωρος Βλάχος, Ιόνιο Πανεπιστήμιο, Ελλάδα
1.1 Disappeared Histories: The Sacred and Profane Digital Object Joshua Halberstam City University of New York, ΗΠΑ
1.2 How Technology and Transgression prevent social stagnation Elisa Decet University of Birmingham, ΗΒ
1.3 Βωμολοχίες και αθυροστομία στον έντεχνο λαϊκό λόγο της Κύπρου: Το πάλιωμαν του Βασίλη Μιχαηλίδη ως εικαστική εγκατάσταση. Ευριπίδης Ζαντίδης Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, Κύπρος

Συνεδρία 2: Δηλώσεις στις Υβριδικές Τέχνες (10:15-11:30)
Συντονισμός: Άννα Χατζηγιαννάκη, Ιστορικός Τέχνης, Ελλάδα
2.1 At the Edge of Human Polona Tratnik Alma Europaea - Institutum Studiorum Humanitatis, Σλοβενία
2.2 BioQueering Methods of Transgenesis Adam Zaretsky Marist University, ΗΠΑ
2.3 Impossible and Incompatible Bodies Ian Haig RMIT University, Αυστραλία

Διάλειμμα (11:30-12:00)
Ιόνιος Ακαδημία
10:00-16:00 Εκθέσεις Stelarc και Adam Zaretsky Δημοτική Πινακοθήκη Κέρκυρας
10:00-16:00 Έκθεση Σχέδιο και Κόμικς, Φοιτητές Τμήματος Τεχνών Ήχου & Εικόνας Ιόνιος Βουλή
12:00-13:15 Συνέδριο Ημέρα 1η - Κεντρική Ομιλία "Ζόμπι, Cyborgs & Χίμαιρες: Ανατριχιαστικά Ανοίκεια & Αμφισβητήσιμα Σώματα", Stelarc Ιόνιος Ακαδημία
14:45-15:45 Συνέδριο Ημέρα 1η - Κεντρική Ομιλία "Technoetic Transcendence: the message of moistmedia", Roy Ascott Ιόνιος Ακαδημία
15:45-20:00
Συνέδριο Ημέρα 1η - Απογευματινές Εισηγήσεις
Συνεδρία 3: Ανάμεσα στην Αλήθεια και την Παράβαση: Η μεταλλαγμένη φύση της επιστημονικής εικόνας (15:45 -17:00)
Συντονισμός: Ξενοφών Μπήτσικας, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, Ελλάδα
3.1 Beyond Effect: Chromatic transgressions and the scientific image Rob Kesseler Central Saint Martins - University of the Arts London, ΗΒ
3.2 Scientific images may also be trangressive. An epistemological approach Olga Pombo Center for Philosophy of Science of Lisbon University, Πορτογαλία
3.3 “The most profound is the skin” – tattoo and taboo Catarina Nabais Center for Philosophy of Science of Lisbon University, Πορτογαλία

Διάλειμμα (17:00-17:30)

Συνεδρία 4: Αναπαράσταση (17:30-18:45)
Συντονισμός: Πολυξένη Μάντζου, Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης, Ελλάδα
4.1 Από τον Μπίρντσλη στον Σέλλευ: Σεξ, πολιτική και παραβατικές αναγνώσεις της Λυσιστράτης στην Αγγλία Μαρίνα Κοτζαμάνη Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου, Ελλάδα
4.2 «Mannequins Smell of Criminal Transgression». Hyperrealistic Dummies in Contemporary Visual Culture Pietro Conte Center for Philosophy of Science of Lisbon University, Πορτογαλία
4.3 OrgantradAR: Data Body Augmentation and Post-biological Organ Trade for Profit Julian Stadon Salzburg University of Applied Sciences, Αυστρία

Συνεδρία 5: Απαγορευμένο(18:45-20:00)
Συντονισμός: Ιωάννης Δεληγιάννης, Ιόνιο Πανεπιστήμιο, Ελλάδα
5.1 Sturm Und Drang, The Return - Geniezeit Of The Posthuman Penny Papageorgopoulou & Dimitris Charitos Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Ελλάδα
5.2 Human Robot Interaction in Manga and Anime: Can people fall in love with Robots? Laida Limniati & Andreas Giannakoulopoulos University of Helsinki, Finland
Ιόνιο Πανεπιστήμιο, Ελλάδα
5.3 BIO – LOGICS of ART. Poems questioning the Aesthetics and Linguistics of Assisted Reproductive Technology (ART) Irini Athanassakis Ανεξάρτητη ερευνήτρια, Γαλλία
Ιόνιος Ακαδημία
18:00-19:30 Προβολές Ταινιών Μυθοπλασίας και Animation από τη Σχολή Sint-Lukas Brussels, Βέλγιο Παλαιό Ψυχιατρείο Αίθουσα 3
18:00-21:30 Έκθεση Καλλιτεχνικών Εγκαταστάσεων και Βίντεο, Φοιτητές Τμήματος Τεχνών Ήχου & Εικόνας και Φιλοξενούμενοι Καλλιτέχνες Παλαιό Ψυχιατρείο Κτίριο Γκούσης
20:00-21:30 Προβολές Βίντεο Τέχνη από το Instant Video Festival of Marselle Παλαιό Ψυχιατρείο Αίθουσα 3
21:30-22:00 Συναυλία: DATADADA Πολύτεχνο


5η Μέρα - 21 Μαΐου (Σάββατο)

09:00-13:15
Συνέδριο Ημέρα 2η - Πρωινές Εισηγήσεις
Συνεδρία 6: Μετάλλαξη (09:00-10:15)
Συντονισμός: Βασίλειος Ψαρράς, Ιόνιο Πανεπιστήμιο, Ελλάδα
6.1 Το σώμα ως ταμπού: Προσέγγιση από την πλευρά της Ιστορίας Τέχνης Μαρία Αθανασέκου Ιστορικός Τέχνης, Ελλάδα
6.2 Σώμα χωρίς εαυτό, εαυτός χωρίς σώμα: To σενάριο της ψηφιοποίησης της ανθρώπινης συνείδησης Ιωάννης Μαζαράκης Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, Ελλάδα
6.3 Genome editing: engineering, applications and limitations Antigoni Avramouli Ιόνιο Πανεπιστήμιο, Ελλάδα

Παράλληλες Συνεδρίες I (10:15 - 11:30)

Συνεδρία 7A: Φύλο
Συντονισμός: Brenda Murphy, University of Malta, Μάλτ
7A.1 Silence...No More Lema Malek Salem Birzeit University, Παλαιστίνη
7A.2 Transgressing Taboos: a gender centered study of illusions Alma López Vale UNED, Ισπανία
7A.3 Bodily transgression: neuro and somatic plasticity and ‘biodrag’ in Paul B. Preciado’s Testo Junkie Sofia Ropek Hewson University of Cambridge, ΗΒ

Συνεδρία 7B: Τέχνη και Βιολογία
Συντονισμός: Adam Zaretsky, Marist College, ΗΠΑ
7B.1 Fungi decay as an art form Patricia Noronha ITQB New University of Lisbon, Πορτογαλία
7B.2 Doing the Taboo: Examining Affect and Participation in Bioart Marie Mart Roijackers University of Amsterdam, Ολλανδία
7B.3 Bioart under the lens of a Kantian Microscope Jessica Donato Goldsmiths College, ΗΒ

Διάλειμμα (11:30-12:00)

Συνέδριο Ημέρα 2η - Παράλληλες Συνεδρίες II (12:00 - 13:15)
Συνεδρία 8A: Νόημα
Συντονισμός: Μαρίνα Παπασωτηρίου, Ιστορικός Τέχνης, Ελλάδα
8A.1 Lost in Transgression: Ian McEwan's The Cement Garden Ilana Shiloh The Academic Center of Law and Business, Ισραήλ
8A.2 Μεταφράζοντας το «διαφορετικό»: Υποτιτλισμός και Λέξεις Ταμπού Αικατερίνη Γουλέτη Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, Ελλάδα
8A.3 The Web of Hate Revisited Considering the European Refugee Crisis Andreas Giannakoulopoulos & Laida Limniati Ιόνιο Πανεπιστήμιο, Ελλάδα
University of Helsinki, Φινλανδία

Συνεδρία 8B: Πόθος
Συντονισμός: Ρενάτα Δαλιανούδη, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, Ελλάδα
8B.1 Υπερβαίνοντας το ταμπού της ζωής στα psytrance δρώμενα Λέανδρος Κυριακόπουλος Κέντρο Έρευνας για τις Ανθρωπιστικές Επιστήμες, Ελλάδα
8B.2 Spaces of intimacy: Transgressing the visual simulation of desire Ines Lukin Center for Visual Studies Zagreb, Κροατία
8B.3 Ερωτικές και οπτικές παραβάσεις: Από τον Ζωρζ Μπατάιγ στον Ναγκίσα Όσιμα Δέσποινα Πούλου Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, Ελλάδα

Διάλειμμα (13:15-14:45)
Κτίριο Τμημάτων Ιστορίας και Αρχειονομίας, Βιβλιοθηκονομίας & Μουσειολογίας
09:00-13:15
Έμφαση στην A&T στην Εκπαίδευση
Εργαστήριο (09:00-12:00)
Τίτλος: Βιωματικό Εργαστήριο: ΤΠΕ και Συνεργατική Δημιουργικότητα στο Σύγχρονο Σχολείο
Ομιλητές:
EW.1 Παναγιώτης Αναστασιάδης Πανεπιστήμιο Κρήτης, Ελλάδα
EW.2 Κώστας Χρηστίδης Πανεπιστήμιο Κρήτης, Ελλάδα
EW.3 Λάμπρος Καρβούνης Πανεπιστήμιο Κρήτης, Ελλάδα
EW.4 Κώστας Κωτσίδης Πανεπιστήμιο Κρήτης, Ελλάδα

Στρογγυλό Τραπέζι (12:00-13:15)
Συντονισμός: Κώστας Χρηστίδης, Πανεπιστήμιο Κρήτης, Ελλάδαα
EP.1 «Ο κόσμος του ήχου και της εικόνας»: ο οπτικοακουστικός γραμματισμός στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση Ελένη Μαργαρού, Άννα Ματσιώρη, Τριανταφυλλιά Σύβακα & Μαγδαληνή Τσιόνκη Πειραματικό ΓΕΛ του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, Ελλάδα ΚΕΣΥΠ Νεάπολης, Greece
EP.2 Integrating art education with technology: a survey and some good examples Styliani Sylaiou & Georgios Papaioannou Ιόνιο Πανεπιστήμιο, Ελλάδα Ιόνιο Πανεπιστήμιο, Ελλάδα
EP.3 Όροι και Όρια στην Τέχνη στο Σύγχρονο Σχολείο - το Παράδειγμα της Λογοτεχνίας Μέσα σε Νέα Περιβάλλοντα ΤΠΕ και Υπερβάσεις του Χώρου Παρασκευή Γκανάτσιου Ιόνιο Πανεπιστήμιο, Ελλάδα
Κτίριο Τμημάτων Ιστορίας και Αρχειονομίας, Βιβλιοθηκονομίας & Μουσειολογίας
10:00-16:00 Εκθέσεις Stelarc και Adam Zaretsky Δημοτική Πινακοθήκη Κέρκυρας
14:45-15:45 Συνέδριο Ημέρα 2η - Κεντρική Ομιλία "Σύμπαν: Η χώρα της Ουτοπίας", Μάνος Δανέζης Ιόνιος Ακαδημία
15:45-20:00
Συνέδριο Ημέρα 2η - Απογευματινές Εισηγήσεις
Συνεδρία 9: Μολυσματικός (15:45-17:00)
Συντονισμός: Olga Pombo, University of Lisbon, Πορτογαλία
9.1 Intra-species Transgressions and Micro-ontological Indeterminacy Nevena Ivanova DeTao Roy Ascott Studio @Shanghai Institute of Visual Art, Κίνα
9.2 Disgust and the Fear of Contagion Alanna Lynch Ανεξάρτητη καλλιτέχνις, Γερμανία
9.3 Material Empathy in an Indivisible Landscape Jenifer Wightman Cornell University, ΗΠΑ

Διάλειμμα (17:00-17:30)

Συνεδρία 10: Διαδίκτυο & Τέχνη (17:30-18:45)
Συντονισμός: Απόστολος Λουφόπουλος, Ιόνιο Πανεπιστήμιο, Ελλάδα
10.1 The Cyberspace and the Emancipated Artist Avi Rosen Technion IIT, Ισραήλ
10.2 Tαμπού, υπέρβαση και τέχνη του διαδικτύου Μαρίλυ Αργυροκαστρίτη Ιόνιο Πανεπιστήμιο, Ελλάδα
10.3 The Discreet charm of surveillance Vasilis Bouzas Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας, Ελλάδα

Συνεδρία 11: Κυριαρχία (18:45-20:00)
Συντονισμός: Polona Tratnik, Alma Mater Europaea, Σλοβενία
11.1 Sacrum intolerandus - Colonial Transgressions Anna Kedziora University of Arts in Poznan, Πολωνία
11.2 Beast and Adversity on the Problem of Animism in a (post) modern technological world Stefan Kristensen & Anna Barseghian University of Geneva, Ελβετία
Utopiana, Ελβετία - Αρμενία
11.3 Tactical Extinction Michael Dudeck The Museum of Artificial Histories, Καναδάς
Ιόνιος Ακαδημία
18:00-21:30 Έκθεση Καλλιτεχνικές Εγκαταστάσεις & Βίντεο, Φοιτητές Τμήματος Τεχνών Ήχου & Εικόνας και Φιλοξενούμενοι Καλλιτέχνες Παλαιό Ψυχιατρείο Κτίριο Γκούσης
21:00-21:30 Performance "H μπανιέρα", Laura Corcuera Παλαιό Ψυχιατρείο Κτίριο Γκούσης
21:30-23:00 Ζωντανή Ηλεκτροακουστική Μουσική με έργα Federico dal Pozzo, Manoli Moriaty και Julian Stadon Πολύτεχνο


6η Μέρα - 22 Μαΐου (Κυριακή)

09:00-13:15
Συνέδριο Ημέρα 3η - Πρωινές Παράλληλες Εισηγήσεις
Συνέδριο Ημέρα 3η - Παράλληλες Συνεδρίες III (09:00-10:15)

Συνεδρία 12A: Θάνατος
Συντονισμός: Αθηνά Πεγκλίδου, Ιόνιο Πανεπιστήμιο, Ελλάδα
12A.1 Συζήτηση με μια παγανιστική μουσική φωτογραφία Ειρήνη Μοσχόβου Ιόνιο Πανεπιστήμιο, Ελλάδα
12A.2 Tesla’s Ashes: From Commonplace to Transgressive Mirjana Uzelac University of Alberta, Καναδάς
12A.3 Κινηματογραφικές εκδοχές του Φρανκεστάιν: ξεπερνώντας το θάνατο στην οθόνη Κωστούλα Καλούδη Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου, Ελλάδα

Συνεδρία 12B: Χωρίς Όρια
Συντονισμός: Μιχάλης Παναγόπουλος, Ιόνιο Πανεπιστήμιο, Ελλάδα
12B.1 Ανθρώπινη εξέλιξη, ελεύθερη βούληση και κοινωνικός περιορισμός Χαράλαμπος Παπαδαμιανός Πανεπιστήμιο Κρήτης, Ελλάδα
12B.2 Ecologies of Transmission. Artistic explorations of the taboos and secrets in today's lived electromagnetism Daniela Silvestrin Ανεξάρτητη ερευνήτρια, επιμελήτρια και πολιτιστική διαχειρίστρια, Γερμανία
12B.3 Computational aesthetics and radical novelty: a transcendence beyond algorithms for creative music synthesis? Maximos KaliakatsosPapakostas, Konstantinos Drossos & Andreas Floros Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, Ελλάδα
Tampere University of Technology, Φινλανδία
Ιόνιο Πανεπιστήμιο, Ελλάδα

Συνέδριο Ημέρα 3η - Παράλληλες Συνεδρίες IV (10:15-11:30)
Συνεδρία 13A: Κολόβωση
Συντονισμός: Τάνια Τσιρίδου, Ιόνιο Πανεπιστήμιο, Ελλάδα
13A.1 Unwhole Bodies Ian Haig RMIT University, Αυστραλία
13A.2 Touching flesh: tracing the human in medical representations and artistic processes Athanasia Vidali Ιόνιο Πανεπιστήμιο, Ελλάδα
13A.3 Αποτεμνοφιλία, ακροτομοφιλία, διαταραχή της ταυτότητας του ακέραιου σώματος: Από την ερωτική της αναπηρίας στην αισθητική της έλλειψης Ειρήνη Ραρή Hospital-University Unit of the Sainte-Anne Hospital of Paris, Γαλλία

Συνεδρία 13B: Ταυτότητες
Συντονισμός: Defne Çizakça, Koç University, Τουρκία
13B.1 Έρωτας – θάνατος – εαυτός: καλλιτεχνικές αφηγήσεις Ευαγγελία Διαμαντοπούλου, Αλεξάνδρα Κατσινέλη, Άννα Αμπατζόγλου & Κατερίνα Παπακυριακοπούλου Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Ελλάδα
13B.2 Daddies, Boyfriends, and Fathers: Strategies of Disruption and the Incest Taboo in Kathy Acker’s Blood and Guts In Highschool and Sylvia Plath’s Daddy James Papoutsis York University, Καναδάς
13B.3 Ερευνητικές προσεγγίσεις της videoart σε θέματα ταυτότητας και διαφορετικότητας. Το παράδειγμα του Isaac Julien. Γεράσιμος Πολυμέρης Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής, Ελλάδα

Διάλειμμα (11:30-12:00)

Συνέδριο Ημέρα 3η - Παράλληλες Συνεδρίες V (12:00-13:15)
Συνεδρία 14A: Χώροι
Συντονισμός: Τζίνα Γιωτάκη, Χορογράφος, ανθρωπολόγος-ιστορικός χορού, Ελλάδα
14A.1 Εκτός Χώρου & Χρόνου | Το Άσχημο ως συνθετική αρχή Φωτεινή Νευροκοπλή & Ροδή Τσιτουρίδου Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, Ελλάδα
14A.2 Neurofeedback and Neuroethics' Limitations Antonia Plerou Ιόνιο Πανεπιστήμιο, Ελλάδα
14A.3 Choreomanic NeuroDance and Its Aesthetics: Dance Research and Controversies Connected to Cognitive Neuroscience and Meme Theory Sibila Petlevski University of Zagreb, Κροατία

Συνεδρία 14B: Έκθεση
Συντονισμός: Κωνσταντίνος Τηλιγάδης, Ιόνιο Πανεπιστήμιο, Ελλάδα
14B.1 Animatronics: Από τις ταινίες στο μουσείο. Το μουσείο ζωντανής Ιστορίας Casa Parlante στην Κέρκυρα. Γιώργος Παπαϊωάννου & Σοφία Πάσχου Ιόνιο Πανεπιστήμιο, Ελλάδα
Ιόνιο Πανεπιστήμιο, Ελλάδα
14B.2 3d Projection mapping σε ιστορικά κελύφη. Πειραματισμοί της τέχνης, προκλήσεις της επιστήμης της αποκατάστασης. Σοφοκλής Κωτσόπουλος Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, Ελλάδα
14B.3 Τα Μουσεία βαδίζουν ψηφιακά. Και τι συμβαίνει με τη δεοντολογία; Υπάρχει κάποιο μονοπάτι να διαβεί ή κάποια διαδρομή να ακολουθήσει; Γιώργος Παπαϊωάννου & Σοφία Πάσχου Ιόνιο Πανεπιστήμιο, Ελλάδα
Ιόνιο Πανεπιστήμιο, Ελλάδα
Κτίριο Τμημάτων Ιστορίας και Αρχειονομίας, Βιβλιοθηκονομίας & Μουσειολογίας
10:00-16:00 Εκθέσεις: Stelarc και Adam Zaretsky Δημοτική Πινακοθήκη Κέρκυρας
13:15-13:30 Συνέδριο Ημέρα 3η - Κλείσιμο Κτίριο Τμημάτων Ιστορίας και Αρχειονομίας, Βιβλιοθηκονομίας & Μουσειολογίας
15:00-18:00 Εργαστήριο Η Επιμέλεια Εκθέσεων στις Υβριδικές Τέχνες, Άννα Χατζηγιαννάκη Δημοτικό Θέατρο Κέρκυρας
15:00-18:00 Εργαστήριο Συμμετοχική Κάμερα, σωματική εμπειρία και πρακτική: κινηματογραφώντας σ(το) κοινωνικό πεδίο, Αθηνά Πεγκλίδου Δημοτικό Θέατρο Κέρκυρας
21:00-22:30 Συναυλία Ηλεκτροακουστικής Μουσικής Πολύτεχνο
2017201720162016201520152014201420132013201220122011201120102010200920092008200820062006
ionio.gr              avarts.ionio.gr              erimee
  • Ιόνιος Ακαδημία
  • Παλαιό Ψυχιατρείο
  • Πολύτεχνο
  • Δημοτικό Θέατρο Κέρκυρας
  • Δημοτική Πινακοθήκη Κέρκυρας
  • Κτίριο Τμήματος Ιστορίας
  • Ιόνιος Βουλή
  • Αίθουσα Τέχνης - Αρτ Καφέ, Κήπος του Λαού
  • Κτίριο ΤΜΣ, Παλαιό Φρούριο